7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Totaj: Fitorja jonë do t’i jap fund keqqeverisjes së Haskukës

 

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka zhvilluar sot disa aktivitete parazgjedhore.

Ai ka vizituar Ansamblin “Lidhja e Prizrenit”, disa hotele si dhe degën e PDK-së në Zhur.

Ka premtuar se do t’i jap fund keqqeverisjes në Prizren.

“Është krenaria e qytetit që përkundër vështirësive e ruan më zell traditën kulturore të Prizrenit. Ansamblit “Lidhja e Prizrenit” në këto katër vite i ka munguar përkujdesi i nevojshëm i institucioneve komunale”, tha Totaj.

“Është shqetësuese të shohësh kushtet e mjerueshme në të cilën vashat e djemtë e ansamblit ushtrojnë veprimtarinë e tyre. Udhëheqja e Haskukës i ka lënë pa qendër e pa përkrahje institucionale”.

“Me ardhjen tonë në krye të Prizrenit, do të marrë fund epoka e mos interesimit për kulturën. Brenda 100 ditëshit të parë, ne do ta rikthejmë ansamblin në qendrën e tyre e do ofrojmë mbështetje të drejtpërdrejtë. Si qeverisje e ardhshme, do të përkujdesemi për mirë zhvillimin e të gjitha ansambleve e shoqatave kulturore, artistike e sportive”.

Totaj ka premtuar mbështetje edhe për hotelet.

“Gjatë vizitës në disa hotele të qytetit tonë në bisedë me pronarët u dakorduam se hoteleria është një ndër faktorët kryesorë për zhvillimin e turizmit, andaj si e tillë kjo lëmi deri më tani e lënë pa pëkujdesje meriton përkrahje nga pushteti lokal, përfshirë këtu edhe asistencën për zbutjen e pasojave ekonomike të pandemisë.Kjo përkrahje nuk do të mungon në mandatin e ardhshëm të qeverisjes lokale në Prizren”.

Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe ambiente të brendshme

Në Zhur Totaj është ndarë i kënaqur me punën e degës së PDK-së.

“Në takim me strukturat e degës në Zhur e të nëndegës në Dobrusht, pashë nga afër përgatitjet e mëdha që PDK anë e mbanë Prizrenin ka bërë për zgjedhjet e 17 tetorit. PDK falë angazhimit të grave e burrave punëtorë të strukturave partiake e përkrahjes së gjerë qytetare, do të dalë fituese në zgjedhjet për komunën e Prizrenit. Mbështetja e besimi i madh që kanë tek ne, na obligon të qeverisim drejt e mirë. Fitorja jonë do t’i japë fund keq qeverisjes së Haskukës”.

Mund të jetë një imazh i 4 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme

Më Shumë

Kurti iu kërkon aktivistëve të Vetëvendosjes t’i ndezin turbinat (VIDEO)

Kanë mbetur vetëm edhe shtatë ditë deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Me këtë rast kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, tha se...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

Dy derbi në mesjavë

Në mesjavë do të zhvillohet xhiroja e gjashtë në Superligën e Kosovës në basketboll. Takim shumë interesant do të zhvillohet ndërmjet Golden Eagle Yllit dhe...

Malishevë/ Paditësi thotë se kur ishte duke e lavruar arën, erdhi i padituri dhe i tha se tokën e ka blerë nga djali i...

Paditësi Sali Hoti deklaroi se teksa ishte duke lavruar arën, ishte afruar këtu i padituri Arton Hoti, i cili i kishte thënë se tokën...

Përkujtohen 15 maturantët e Malishevës që humbën jetën në tragjedinë e Fushë Arrëzit

Sot, me homazhe dhe nderime, në “Lëndinën e lotëve” në Malishevë, ku edhe janë të varrosur 15 maturantët e gjimnazit të Malishevës, të cilët...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka paralajmëruar se nesër në disa komuna do të ketë ndërprerje të...

Kandidati i LDK-së për Suharekën viziton gratë e dëshmorëve: Detyrimi ynë ndaj dëshmorëve është i përhershëm

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Suharekës, Ardian Shala, ka vizituar gratë e dëshmorëve.   Shala ndër të tjera ka thënë se detyrimi...

“Tentova të vrisja veten”/ Arjola Demiri: Përveçse më tradhtonte, burri edhe më rrihte

Duket se martesa i ka lënë plagë të hapura ende aktores Arjola Demiri, e cila ka rrëfyer sërish me banorët e Big Brother. Arjola sot...

Qeveria miraton marrëveshjen për kredinë e 40 milionë eurove

Qeveria e Kosovës, ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Financimin e Projektit “Reagimi...

Dënohet anëtari i bordit të ndërmarrjes publike “Eko-Regjion”, për mos deklarim të pasurisë

Hazer Tara, i akuzuar për veprën penale “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë”, u dënua sot nga Gjykata Themelore në Prizren me...

Putini: Rusia është e gatshme të rrisë eksportin e gazit

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë të mërkurën se Moska është “e gatshme” të rrisë eksportin e gazit, ndërkohë që disa vende në Evropë...

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar me shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti...

Gastronomët kërkojnë lehtësimin e masave anti-COVID

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka reaguar për shkak të mos heqjes së masave kufizuese. Në një postim në llogarinë e shoqatës në Facebook shkruan...

Krahë për krahë në Betejën e Koshares, kundërshtarë politikë në zgjedhjet e 17 tetorit

Rrustem Berisha, Anton Quni e Xhafer Gashi ishin komandantë të UÇK-së në Betëjën e Koshares, por në kohë paqeje ata synojnë të fitojnë garën...

Migjeni në madhështinë e fjalës

Tetori i Dritëroit, është edhe tetori i Migjenit – është shprehur Moikom Zeqo – sepse poetët janë peshorja e botës dhe universit. Kjo datë që...

KQZ pranon mbi 5 600 pako me fletëvotime nga jashtë

Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë kanë thënë të shtunën se janë bërë të gjitha përgatitjet për ditën e zgjedhjeve lokale,...

Lajmet e Fundit