13.8 C
Prizren
E hënë, 27 Maj, 2024

Trump arrin marrëveshjen prej 200 mijë dollarësh në çështjen e re penale

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka rënë dakord për një marrëveshje prej 200 mijë dollarësh.

Po ashtu ai ka rënë dakord edhe për kushte të tjera lirimi pasi avokatët e tij u takuan me zyrën e prokurorit të qarkut Fulton.

Të paktën kështu rezulton sipas dokumenteve gjyqësore.

Sipas një dosjeje të re në gjykatë, Prokurori i Qarkut Fulton, Fani Willis, ka arritur një marrëveshje me një nga të pandehurit e Trump: avokatin konservator John Eastman.

Urdhri prej 100 mijë dollarësh i Eastman është i pari që shfaqet në faqen e internetit të gjykatës së qarkut Fulton.

I pandehuri Scott Hall gjithashtu ka arritur një marrëveshje me Willis, sipas dosjeve gjyqësore. Obligacioni i Hall u caktua në 10 mijë dollarë.

Si pjesë e urdhrit, ai duhet të paraqitet në mbikëqyrjen paraprake çdo 30 ditë dhe mund ta bëjë këtë me telefon.

Atij i ndalohet edhe komunikimi me 18 të bashkëpandehurit e tjerë në këtë rast.

Hall po përballet me gjithsej shtatë akuza, përfshirë akuzën e shantazhit që është thelbësor për ndjekjen penale të Willis.

19 të pandehur – Të gjithë personat e akuzuar në aktakuzën e re të Trump

Përveç akuzimit të Trump, një juri e madhe në qarkun Fulton, Ga., ktheu një aktakuzë të hënën për 18 persona të tjerë si tq bashkëpandehur në përpjekjen e ish-presidentit për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 në Georgia dhe gjetkë.

Ata përfshijnë ish-shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë të Trump, një pjesë të vogël të ish-avokatëve të tij dhe disa të ashtuquajtur elektorë të rremë.

Këtu janë të gjithë të pandehurit – dhe për çfarë ata akuzohen – në State of Georgia kundër Donald John Trump.

Sipas akuzave të ngritura nga prokurorja e qarkut Fani Willis, ish-presidenti ishte kreu i një “ndërmarrjeje kriminale” që synonte të korruptonte rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020. Trump mbikëqyri një skemë të gjerë për të penguar transferimin e pushtetit te Joe Biden, thonë prokurorët, duke e akuzuar Trump për orkestrimin e disa përpjekjeve të ndryshme – dhe të paligjshme – për të mbetur në detyrë.

Rasti i Willis kundër Trump portretizon ish-avokatin e tij personal si bashkëpunëtorin e tij më të ngushtë në shumë aspekte të skemës. Rudy Giuliani mbikëqyri përpjekjet e Trump për të lobuar në legjislaturat e shtetit për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve.

Në mesin e nëntorit 2020, Giuliani, së bashku me disa avokatë të tjerë të Trump (të akuzuar gjithashtu në aktakuzë), mbajtën një konferencë shtypi në selinë e Komitetit Kombëtar Republikan për të pretenduar mashtrimin e votave në Georgia dhe shtete të tjera. Giuliani më pas vizitoi Kapitolin e shtetit dhe kërkoi të mblidhte ligjvënësit e GOP për të përqafuar pretendimet e pabaza për mashtrim.

Giuliani u përshkrua si “Bashkë-komplotist 1” në aktakuzën federale të Trump për ndërhyrjen në zgjedhje, e ngritur në fillim të këtij muaji nga këshilltari special Jack Smith.

John Eastman ndihmoi në zhvillimin e përpjekjeve më ekstreme dhe të fundit për të mbajtur Trumpin në detyrë dhe përdori aksesin e tij në Shtëpinë e Bardhë për të ushtruar presion të drejtpërdrejtë mbi zëvendëspresidentin e atëhershëm Mike Pence dhe ndihmësit e tij që të përpiqeshin të përmbysnin zgjedhjet në mënyrë të vetme.

Avokati konservator iu bashkua përpjekjeve paszgjedhore të Trump si pjesë e një grupi pune për t’u përgatitur për çështje gjyqësore të lidhura me zgjedhjet. Më pas ai e ndihmoi Giulianin të mbështetej në legjislaturat e shtetit për të emëruar elektorë pro-Trump dhe për të anashkaluar vullnetin e votuesve të tyre. Një gjykatës federal vendosi vitin e kaluar se provat treguan se Eastman dhe Trump mund të kryenin krime. Eastman u shënua “Bashkë-konspirator 2” në aktakuzën federale.

Ish-shefi i shtabit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadoës ishte i rëndësishëm në përpjekjet paszgjedhore të Trump për të përmbysur zgjedhjet, madje duke iu bashkuar thirrjes së Trump me Sekretarin e Shtetit të Gjeorgjisë, Brad Raffensperger në janar 2021. Si dëshmi e komplotit reketues, aktakuza citon një takim midis Trump. Meadows dhe disa zyrtarë të Miçiganit në të cilët Trump bëri deklarata të rreme për rezultatet e zgjedhjeve në Miçigan.

Kenneth Chesebro është një avokat që hartoi memorandume për mbledhjen e listave të zgjedhësve “kontigjent” në shtetet që Trump humbi dhe takimin e tyre në Kapitolet e shteteve në të njëjtën ditë që zgjedhësit e certifikuar demokratë u kërkohej me ligj të takoheshin.

Ai ishte gjithashtu pjesë e përpjekjes për të shtyrë Pence për të bllokuar zgjedhjen e Biden, duke hartuar një memorandum strategjik “Presidenti i Senatit”. Memorandumet e tij kryesisht hodhën bazat për përpjekjet përfundimtare të dëshpëruara të Trump dhe Eastman për të ndryshuar zgjedhjet. Aktakuza federale e përshkroi atë si “Bashkëkomplotist 5”.

Jeffrey Clark ishte një avokat pak i njohur i Departamentit të Drejtësisë derisa Trump mendoi ta emëronte atë si ushtrues detyre të prokurorit të përgjithshëm, në mënyrë që ta fuqizonte atë për të ndihmuar në përdorimin e DD-së për t’i bërë presion legjislaturave të shtetit për të caktuar listat e reja të zgjedhësve.

Clark ndihmoi në hartimin e një letre që do të kishte mbrojtur spektrin e mashtrimit dhe parregullsive për t’u mbështetur te ligjvënësit e shtetit për t’u rimbledhur dhe për të shqyrtuar emërimin e zgjedhësve pro-Trump në shtetet e fituara nga Biden. Në aktakuzën federale, ai u quajt “Bashkë-konspirator 4”.Një avokat që udhëtoi me Giuliani për të çuar përpara përpjekjet e tij në shtete të ndryshme, Ellis hartoi gjithashtu memorandume që mbështesin nocionin se Pence kishte autoritetin për të bllokuar fitoren e Biden.

Një avokat i Gjeorgjisë që ndihmoi në punën në çështjen gjyqësore paszgjedhore të Trump,

Ray Stallings Smith III kishte treguar javët e fundit se ai besonte se ai mund të ishte një objektiv i hetimit të Willis.

Robert Cheeley u përpoq të lidhë Eastman me zyrtarët e Gjeorgjisë në një përpjekje për të ndihmuar përpjekjet e Eastman në përmbysjen e rezultateve të zgjedhjeve dhe për të çuar përpara përpjekjet e Eastman me zgjedhës të rremë në Gjeorgji.

Ndërsa, Michael Roman ishte një ndihmës i fushatës së Trump që luajti një rol të rëndësishëm në grumbullimin dhe kryerjen e ceremonive për fletët e rreme të zgjedhësve të Trump, duke punuar me ndihmës si Chesebro për të shpërndarë formularët dhe për të trajtuar logjistikën e takimeve të tyre.

Kryetari i Partisë Republikane të Gjeorgjisë dhe një nga elektorët e rremë të Trump në Gjeorgji, Shafer shihej si i veçuar nga elektorët e tjerë mashtrues për shkak të rolit të tij udhëheqës dhe lidhjeve më të thella me fushatën Trump.

Sidney Powell është një avokat që u bë një nga zërat më të zhurmshëm në përpjekjet e Trump për të minuar besimin në rezultatet e zgjedhjeve. Ajo punoi me disa aleatë të tjerë të Trump-it për ta shtyrë Trump-in të kërkonte autoritetin federal për të kapur makineritë e votimit.

Sipas padisë, Powell punësoi një firmë të të dhënave mjeko-ligjore me bazë në Fulton County “për kryerjen e koleksioneve dhe analitikës kompjuterike mjeko-ligjore në pajisjet Dominion Voting Systems në Michigan dhe gjetkë”, një hap që rezultoi në shkeljen e paligjshme të pajisjeve zgjedhore në Gjeorgji. Ajo gjithashtu udhëzoi firmën e të dhënave mjekoligjore që t’i sigurojë asaj dhe të tjerëve një kopje të të gjitha të dhënave nga pajisjet e Miçiganit, thuhet në aktakuzë.

Një tjetër prej zgjedhësve të rremë të Trump, Cathleen Alston Latham u citua në aktakuzë për përfshirjen e saj në një skemë të supozuar për të ndihmuar në dhënien e aktivistëve pro-Trump akses të paautorizuar në pajisjet e votimit në Coffee County të Georgia-s.

Një tjetër zgjedhës i rremë, Shawn Micah Tresher Still u intervistua nga komiteti i përzgjedhur i Dhomës së Përfaqësuesve më 6 janar dhe tha se zgjedhësve të rremë iu tha nga fushata e Trump se votat e tyre kishin për qëllim të ishin të kushtëzuara vetëm në rast se Trump do të mbizotëronte në ndonjë çështje gjyqësore në pritje.

Sipas aktakuzës, Scott Graham Hall është një sigurues me kusht në Georgia i cili kërkoi të shkelte në mënyrë të paligjshme pajisjet zgjedhore në zyrën e Regjistrimit të Bordit të Zgjedhjeve të Qarkut Coffee.

Misty Hampton dyshohet se ka manipuluar me shënuesit elektronikë të fletëvotimeve dhe makineritë e tabelimit në Coffee County, sipas aktakuzës. Albanian Post

Më Shumë

Fondacioni Golden Eagle ndan 5,000 euro për 18 vjeçarin nga Prizreni

Fondacioni Golden Eagle ndan 5,000 Euro për 18 vjeçarin nga Prizreni, Argjend Jonuzaj dhe bën ftesë për të gjithë shqiptarët që t’u dalin në...

Lëvizja Vetëvendosje nderon dëshmorin Përparim Thaçi, në 26-vjetorin e rënies së tij

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren, Artan Abrashi së bashku me anëtarët e tjerë kanë përkujtuar dëshmorin Përparim Thaçi, në 26 - vjetorin e...

Lajmet e Fundit