4.8 C
Prizren
E diel, 27 Nëntor, 2022

Turqi, përmbyset autobusi, 9 të vdekur dhe 38 të plagosur

Nëntë shtetas irakenë mbetën të vdekur dhe 38 të tjerë të plagosur në një aksident rrugor në juglindje të Turqisë.

Viktimat dhe të plagosurit ishin udhëtarë në një autobus që u përmbys në krahinën juglindore të ?ërrnak, raporton Agjencia e lajmeve Do?an.

Aksidenti ndodhi në rrethin Silopi të ??rnak. Autobusi thuhet se mbante turkmenët e Irakut, të cilët kishin ikur nga Iraku i shkatërruar nga lufta në Turqi dhe po ktheheshin në vendin e tyre. Tre nga viktimat ishin fëmijë.

Autobusi, i cili kishte targa të huaja, njoftohet se ra në autostradën Silopi-Habur. Ekipet e shërbimit emergjent u dërguan në zonë dhe udhëtarët e plagosur u dërguan në spitalet shtetërore Silopi dhe Cizre për trajtim.

Guvernatori i Sirisë Mehmet Akta shkoi në Silopi për të parë nga afër aksidentin, duke shprehur ngushëllimet e tij për ata që u vranë.

“Tre nga fëmijët ishin në mesin e nëntë njerëzve të vrarë dhe 38 të tjerë u plagosën. Të gjithë ata që humbën jetën ishin Turkmenët irakianë”, tha Akta?.

Ai gjithashtu deklaroi se dy oficerë policie turq, të cilët ishin në detyrë për të çuar Turkmenët iraken në Telafar të Irakut, ishin midis udhëtarëve të plagosur.

Më Shumë

Shi e vranët, ky është parashikimi i motit për të premten

Vranësira lokale dhe intervale me diell parashihen gjatë ditës së sotme, teksa nuk përjashtohen as rigat lokale të shiut. Të paktën kështu ka parashikuar sajti...

Arrestohen tre të dyshuar për fajde në Prizren

Tre persona janë arrestuar nga Policia të martën në Prizren, pasi dyshohen për veprën penale “fajde, detyrim, kanosje”. Gjatë bastisjes në banesën dhe veturën e...

Lajmet e Fundit