-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

U dënua me 16 vjet burg, shqiptari shpallet i pafajshëm pasi vuajti 3 vjet në burgjet e Greqisë

Eduart Derka, një shqiptar i dënuar me burg në Greqi, ka fituar lirinë dhe është kthyer në vendin e tij, pasi qëndroi mbi 3 vjet në qeli. I njohur dhe si reper në vendin fqinj me emrin KingEdb Edëart, djali nga Lushnja ka fituar lirinë më 21 nëntor 2022.

Gazetari Shpëtim Zinxhiria shkruan se Eduart Derka u kërkua të dënohej me 36 vjet burg, pasi u akuzua për grabitje me armë, dhune vrasje etj. Në përfundim të gjykimit, shqiptari u dënua me 15 vjet e 9 muaj burg dhe nisi shlyerjen e tyre.

Në nëntor 2022, reperi shqiptar fitoi lirinë pasi u shpall i pafajshëm, edhe pse kishte qëndruar për 3.5 vjet në burgjet greke. Ai u arrestua teksa ishte në shkollë dhe u transferua si kriminel gjatë viteve nga një burg në tjetrin, shkruan Gazeta Tema, përcjell Klankosova.tv.

Sot që është i lirë, Eduart Derka i bën thirrje shtetit shqiptar që të interesohet për bashkëkombasit e tjerë që qëndrojnë padrejtësisht në burgjet greke, edhe të paragjykuar për shkak të origjinës.

Më Shumë

Vdes ish-trajneri i Prishtinës Qiro Bllazheviq

Ka vdekur në moshën 88-vjeçare ish-trajneri i Prishtinës, Miroslav “Qiro” Bllazheviq. Bllazheviq ishte i diagnostifikuar me kancer në prostatë në vitin 2011-të. Kroati kishte udhëhequr po...

KGjK-ja dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) në mbledhjen e 303-të të mbajtur të enjten, ka njoftuar se do t’i drejtohet Avokatit të Popullit për dërgimin...

Lajmet e Fundit