18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Universiteti pa drejtues, sot pritet emërimi i ushtruesve të detyrës

UP-rektoratiUniversiteti publik “Hasan Prishtina” aktualisht është pa udhëheqje. Rektori dhe prorektorët tashmë kanë dhënë dorëheqje, ndërsa Këshilli Drejtues ka paralajmëruar që sot të emërojë në vend të tyre ushtrues të detyrës.

Njëri nga të përfolurit për postin e ushtruesit të detyrës së rektorit, Ethem Çeku, sipas burimeve të Koha.net ka refuzuar të pranojë këtë rol.

Sipas kryetarit të Këshillit Drejtues të UP-së, Muharrem Nitaj ushtruesit e detyrës do të emërohen për një afat të caktuar kohor e me përgjegjësi të kufizuara, deri në zgjedhjet e reja në UP. Nitaj u ka thënë medieve se zgjedhjet do të mbahen pas ndryshimeve në Statutin e Universitetin e Prishtinës dhe në Ligjin për Arsimin e Lartë.

Më Shumë

Putin i jep shtetësinë ruse Edward Snowdenit

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dhënë të hënën shtetësinë ruse ish-kontraktorit të inteligjencës amerikane, Edward Snowden. Presidenti rus e ka marrë këtë vendim nëntë...

Mes vërshimeve e varfërisë, bujku nga Krusha e Rahovecit: Kam humbur 20 mijë euro nga përmbytjet

Në rrugën kryesore që të dërgon nga Gjakova për në Prizren, udhëtarët kalojnë përmes fshatit Krushë të Rahovecit. I njohur për bujqit e devotshëm,...

Lajmet e Fundit