9.9 C
Prizren
E martë, 19 Tetor, 2021

Usyk para meçit të madh të së shtunës: As që po mendoj për Joshuan

Oleksandr Usyk do të përballet me Anthony Joshuan për titujt e botës në kategorinë e rëndë të shtunën në Londër, por sfiduesi ukrainas pretendon se ende nuk ka filluar të mendojë për kampionin.

Joshua do t’i rrezikojë titujt e vet të botës në WBA, IBF, WBO dhe IBO në Stadiumin e Tottenham Hotspur, në atë që po vlerësohet si testi më ndërlikuar për boksierin britanik deri tani në karrierën e tij.

Usyk, i njohur me nofkën macja, i ka zhvilluar vetëm dy luftëra në kategorinë e rëndë deri tani, por ai e ka fituar çdo titull të botës në kategorinë gjysmë të rëndë, para se të ngrihej në kategorinë më të lartë.

 

Ai do ta ketë mundësinë e parë për të luftuar për tituj të botës në kategorinë e rëndë ndaj kampionit Joshua dhe një shans për të vulosur emrin e vet në mesin e të mirëve të të gjitha kohëve.

Ukrainasi, i cili e fitoi medaljen e artë olimpike në kategorinë e rëndë në të njëjtin vit që Joshua e fitoi të artën në kategorinë super të rëndë, thotë se ende nuk e ka vëmendjen kah rivali i tij dhe meçi i së shtunës.

Usyk thotë më shumë është i shqetësuar për atë se si djali i vet po kalon në ditët e tij të para në shkollë, sesa për atë se çfarë do të bëjë Joshua në ring.

“Tani për tani, nuk po mendoj për Anthony Joshuan. Nuk po mendoj se çfarë do të bëjë ai, çfarë do të përdorë apo si do të boksojë”, tha Usyk për Sun.

“Tani kam paksa kohë për ta përfunduar kampion tim stërvitor dhe pastaj ka mundësi që mendoj për meçin”, nënvizoi ai.

“Në këtë kohë po mendoj më shumë se si po ndihet biri im në shkollë, sepse ai sapo e ka nisur klasën e parë dhe nuk donte të shkonte në shkollë. Ai më thoshte: ‘Nuk dua të shkoj në shkollë baba. Po mërzitem në shkollë dhe ti nuk je aty’. Por çdo gjë është në rregull tani, duket se ai është qetësuar. Prandaj, mbase do të mendoj më shumë për atë që mund ta bëjë Anthony Joshua në ring”, shtoi ai.

Më Shumë

90 vjet nga lindja e shkrimtarit të njohur shqiptar, Dritëro Agolli

Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931, ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Kritik ndaj frymës tradicionaliste dhe patriotizmit retorik, Dritëro Agolli solli në...

A ka nevojë ndonjëri prej kandidatëve “me i fry hoxha”, përgjigjet Fatmir Latifaj

Hoxhë Fatmir Latifaj u ka bërë thirrje qytetarëve të dalin në votime, që të vendosin vetë se kush t’i drejtojë ata për katër vitet...

Sot ngritje e lehtë e temperaturave, nesër rikthehet sërish shiu

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot kryesisht u vranët dhe me rritje të lehta të...

Dënohet anëtari i bordit të ndërmarrjes publike “Eko-Regjion”, për mos deklarim të pasurisë

Hazer Tara, i akuzuar për veprën penale “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë”, u dënua sot nga Gjykata Themelore në Prizren me...

Zyrtare: Angli-Shqipëri luhet pa praninë e tifozëve

UEFA ndëshkon Anglinë, ndeshja mes Shqipërisë do të luhet pa tifozë. Në finalen e “Euro 2020” kundër Italisë, Anglezët kanë pasur probleme me tifozët të...

Haskuka i LVV-së dhe Totaj i PDK-së sërish në garë për kryetar të Prizrenit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 99.80 % të votave në total, në tërë territorin e vendit. Sipas rezultateve preliminare shumë komuna do të shkojnë...

Haskuka: Prizreni nuk do të ketë balotazh

Kryeministri i Kosovës, njëherit edhe lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti mori pjesë mbrëmë në tubimin e kandidatit për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Ky...

Bali Muharremaj: Shëndetësia në Suharekë, si në Francë

Në pjesë e dytë të emisionit ‘’Prime Time’’ në Kanal 10 i ftuar është kryetari aktual i komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Muharremaj ka krahasuar...

Më shumë se 5 muaj nga ngritja e aktakuzës për mos deklarim të pasurisë, ende nuk dihet se kur do të mbahet shqyrtimi fillestar

Prokuroria Themelore në Prizren, më 28 prill 2021, ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurës C.Z asambliste në Asamblenë Komunale në Prizren, për veprën penale...

Prizreni nuk e miraton propozim-buxhetin për vitin 2022

Kuvendi i Prizrenit nuk e miraton sot propozim-buxhetin për vitin 2022 Në seancën e jashtëzakonshme 15 kuvendarë kanë votuar në favor të miratimit të propozim-buxhetit,...

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin

Totaj në takim me komunitetin boshnjak: Do të qeverism bashkë me Prizrenin Kandidati për kryetar të ardhshëm të Prizrenit nga PDK, Shaqir Totaj, ka takuar...

Nxënësja nga Suhareka e pranon që e ngacmoi profesorin, kjo është deklarata e saj në gjykatë

E akuzuara A.A ka pranuar se e ka ngacmuar profesorin e saj, B.B, duke i shkuar edhe në shtëpi e duke i kërkuar lidhje...

Adoleshenti refugjat afgan theret për vdekje në sy të nxënësve në Londër

Një refugjat adoleshent afgan është therur për vdekje në një fushë sporti në jugperëndim të Londrës në sy të nxënësve duke luajtur ragbi. Viktima, e...

Totaj: Jam optimist se do të gjejmë gjuhë të përbashkët dhe të arrijmë të formojmë koalicion

Kandidati për Prizrenin nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, nuk e ka mohuar faktin e formimit të një koalicioni. “Jemi në balotazh akoma nuk e...

22 mijë tifozë do të jenë të pranishëm kundër Polonisë në ‘Air Albania’

Shqipëria nuk ka luajtur asnjëherë në histori në Botëror, madje as që e ka menduar diçka të tillë, sikur edhe t’i afrohej këtij objektivi....

Newcastle e dëshiron Zidanen

Newcastle United është duke menduar seriozisht për zëvendësimin e trajnerit aktual, Steve Bruce. Drejtuesit arabë, që blenë klubin e Premier Ligës së fundmi, po mendojnë...

Lajmet e Fundit