15 C
Prizren
E premte, 5 Mars, 2021

Vdes dekani i Fakultetit të Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren

Ka ndërruar jetë prof. asoc.dr. Fahredin Shabani, dekan në Fakultetin e Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren.

“Sot morëm lajmin e hidhur për ikjen në amshim të prof.Asoc. dr. Fahredin Shabani, Dekanit të Fakultetit të Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren”, njofton UPZ.

Telegram ngushëllimi i rektorit Dr. Ismet Temaj

Telegram ngushëllimi me rastin e ndarjes nga jeta të prof. asoc.dr. Fahredin Shabani, Dekan në Fakultetin e Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren!
Sot morëm lajmin e hidhur për ikjen në amshim të prof.Asoc. dr. Fahredin Shabani, Dekanit të Fakultetit të Edukimit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren.
Ai ishte koleg i dashur, i përkushtuar në punën e tij, humanist dhe punoi shumë për arsimin në Prizren dhe me gjerë.
E nderuar familje e profesorit, ju humbët bashkëshortin, prindin dhe gjyshin tuaj, ndërsa ne, kolegun, mikun, profesorin dhe pedagogun shumëvjeçar, i cili do të mbetet në kujtesë për gjeneratat e shumta për virtytet e tij të larta.
Ngushëllime familjes, të afërmve, kolegëve dhe studentëve për vdekjen e prof. asoc. dr. Fahredin Shabani!
I qoftë i lehtë dheu i Kosovës dhe pushoftë në paqe!
Prof. Asoc. Dr. Ismet Temaj – Rektor
Universiteti “Ukshin Hoti” Prizren
—-
Profesor Shabani vdiq në moshën 64 vjeçare, vetëm dy muaj para se të dilte në pension.
1977-2000 Arsimtar i Lëndës së Historisë Sh.F.M.U ,,Mati Logoreci’’.
2001-2009 Drejtor Sh.F.M.U ,,Mati Logoreci’’.
2004-2009 ligjëruar i autorizuar në Universitetin e Prishtinës.

Që nga viti 2009 punoi së mësimdhënës i rregullt në Universitetin e Prishtinës, ndërsa nga viti 2014 ishte mësimdhënës i rregullt në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren.
Në vitin 2014 e ushtroi detyrën e prorektorit për mësim në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, ndërsa në vitin 2015 po ashtu detyrën e prorektorit e ushtroi në Universitetin e Gjakovës “Fehmi Agani”. Në vitin 2016 u zgjedh anëtar i Këshillit Drejtues të Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren, ndërkaq nga viti 2018 ishte Dekan i zgjedhur i Fakultetit të Edukimit në këtë Universitet.

Ai botoi shumë artikuj, punime shkencore dhe monografi të cilat do t’i mbesin trashëgim studentëve, kolegëve dhe të gjithëve.

Më Shumë

Shala thirrje politikanëve: Mos e takoni Lajçakun, po i mbanë anë Serbisë

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), Behgjet Shala, në një intervistë për Ekonomia Online tha se përfaqësuesi...

Kadri Kryeziu nuk arrin të bëhet deputet

Ish gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Kadri Kryeziu nuk ka arritur t’i marr votat e mjaftueshëm në zgjedhjet e 14 shkurtit për të...

Nuk miratohet dhënia e pronave komunale në shfrytëzim për 3 OSHC-të e Prizrenit

Propozim-vendimi për dhënien e pronave komunale në shfrytëzim afatshkurtër për 3 organizata të shoqërisë civile nuk është miratuar nga anëtarët e Kuvendit të Komunës...

Rrënjët në Prizren, jetën në Zvicër, plakjen në Turqi

Në vazhdën e emisionit “Shqiptarët e Turqisë”, po sjellim rrëfimin prekës të një familjeje shqiptare me origjinë nga Prizreni.Familje shqiptare me origjinë nga Prizreni...

Xhevdet Smakiqi zgjedhet kryeshef i Postës së Kosovës

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Postës së Kosovës ka përzgjedhur në pozitën e kryeshefit ekzekutiv, Xhevet Smakiqi, konfrom nenit 21 të Ligjit Për...

FOTO/ Vëllezërit nga Burreli vdesin nga Covid-19, brenda 24 orësh

Brenda 24 orëve, dy vëllezër nga Mati kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Sipas raportimeve, viktimat janë perkatësisht Fatmir dhe Luan Domi, 60 dhe 55 vjeç. Lajmi bëhet...

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për sulm në një kafiteri në Bellobrad të Dragashit

Është shtyrë për 31 mars gjykimi ndaj të akuzuarit për sulm, Nuridin Qafleshi. Kjo pasi seanca e caktuar për të hënën, në Gjykatën Themelore në...

Prizrenasi sulmoi fizikisht gruan

Një person është arrestuar pasi e kishte kanosur si dhe sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, rasti ka...

Liverpooli rreshton legjendën Gerrard si zëvendësues të Kloppit

Trajneri gjerman, Jurgen Klopp mund të largohet nga stoli i Liverpoolit dhe vendin e tij mund ta zë legjenda Steven Gerrard, i cili shihet...

Reformat e Bidenit, shkarkohet drejtori i zyrës serbe në DFC për Ballkanin Perëndimor

Me ardhjen e presidentit Joe Biden në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ndryshimet kanë prekur edhe marrëveshjen ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë....

Prizren, 13 raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.454 mostra të...

Është proceduar pagesa për “Trepçën” në vlerë prej 3 milionë eurosh

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit (MEA), Muharrem Nitaj, ka nënshkruar me Trepçën Marrëveshjen për ndihmë financiare, për subvencione dhe për investime kapitale, në shumë...

Komuna e Prizrenit e vetmja në Kosovë që realizon testet rapide edhe në QMF-të e fshatrave

Teste rapide për COVID-19 janë duke u bërë edhe në QMF në fshatra të Prizrenit. Komuna e Prizrenit ka thënë se është e vetmja në...

“Dua më shumë vdekjen se jetën”, i riu nga Prizreni me 150 vepra penale: Nuk kam pirë kurrë alkool dhe drogë (FOTO)

Dibran Hoxhaj është një i ri nga Prizreni, i cili ka 150 vepra penale në polici. Ai e quan veten King Cobra. Nga njerëzit...

Miliarderi japonez kërkon tetë persona për të udhëtuar bashkë drejt Hënës

Miliarderi japonez, Yusaku Maezawa, ka ftuar tetë njerëz t’i bashkohen në udhëtimin drejt Hënës me fluturimin e anijes “SpaceX” të Elon Muskut. “Dua njerëz nga...

15 gjëra që duhet ditur për nisjen e një biznesi

Nisja e një biznesi është emocionuese dhe e frikshme. Unë kam nisur shumë biznese, në përvojën time, është sikur të vozitësh përmes një mjegulle kur...

Lajmet e Fundit