4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Vdes ish-kryeministri japonez Shinzo Abe nuk u përballoi plagëve

Një zyrtar i lartë i Partisë Liberal Demokratike thotë se ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ka vdekur në një spital ku po merrte trajtim, raporton Televizoni japonez NHK. Plagoset ish-kryeministri japonez Shinzo Abe (Ora 06:57)

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe është qëlluar me armë zjarri në rrugë në prefekturën perëndimore të Narës. Policia ka arrestuar në vendngjarje një person.

Abe po mbante një fjalim për një fushatë zgjedhore në Nara City. Ai u rrëzua rreth orës 11:30 të mëngjesit, pasi njerëzit në vendngjarje dëgjuan atë që dukej si një armë që u përplas dy herë.

Abe u dërgua në spital. Policia arrestoi 41-vjeçarin Yamagami Tetsuya në qytetin Nara për tentativë vrasjeje. Policia thotë se kanë konfiskuar një armë në vend, të cilën i dyshuari me sa duket e mbante.

Abe u transferua nga Medevac në Spitalin Universitar Mjekësor Nara në qytetin Kashihara në prefekturë. Policia thotë se Abe duket se është qëlluar nga pas.

Një reporter i NHK i cili ishte në vendngjarje thotë se Abe kishte gjakderdhje.

Abe po bënte fushatë për një kandidat të Partisë Liberal Demokratike përpara zgjedhjeve të Dhomës së Lartë të planifikuar të dielën.

Më Shumë

Dy vjet nga vdekja e Rasim Thaçit – Cimës

Sot janë bërë dy vite që kur ka ndërruar jetë aktori dhe humoristi i njohur kosovar, Rasim Thaçi – Cima. Cima vdiq më 26 mars...

Prizren, këmbësori goditet për vdekje nga një automjet

Një person ka mbetur i vdekur si pasojë e një aksidenti trafiku që ka ndodhur në fshatin Randobravë të Prizrenit. Aksidenti tragjik ka ndodhur rreth...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit