12.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Vdes nëna e shtatë veteranëve të UÇK-së, Kumrie Buja

Ka ndërruar jetë nëna e shtatë veteranëve të UÇK-së, Kumrie Buja.

Nëna Kumrie rriti dhe edukoi më shumë mund dhjetë fëmijë, shtatë djem e tri vajza. Ajo ishte në qendrës e pathyeshme duke i bërë ballë shumë vuajtjeve që populli dhe familja Buja përjetoi nga pushtuesi serb, por edhe motivuese e madhe në luftën e djemve të saj për liri.

“Me dhimbje të thellë njoftojmë miqtë, shokët dhe dashamirët se sot më: 18. 02. 2024 vdiq nëna jonë e dashur Kumrie Buja. Nënë e dhjetë fëmijëve, shtatë djemve dhe tri vajzave. Nënë e shtatë djemve veteranë të  UÇK-së (Ramë, Agush, Avdyl, Shukri, Avni, Ruzhdi dhe Lutfi Buja). Nëna që me mund na rriti dhe edukoi, që qëndroi stoike gjatë vuajtjes tonë burgjeve, na përkrahu e inkurajoi në luftën e gjatë për liri! Varrimi bëhet nesër më: 19. 02. 2024, në ora 13.00”, ka njoftuar Agush Buja me anë të një postimi në “Facebook”.

 

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Nektari i luginës së harruar

Enver Sulaj Unë nuk mund të hyj në vetminë tënde As në trishtimin tim në ditën e kryqëzimit Kur turma ulërinte drejt qiellit skëterrë. Unë nuk mund ta...

Avdyli: Bashkësia ndërkombëtare po e kupton sa mashtrues është Vuçiqi

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Haxhi Avdyli, në Info Magazine, thotë se Bashkësia Ndërkombëtare po e kupton sa mashtrues është presidenti serb Aleksander Vuçiq. Deputeti...

Lajmet e Fundit