22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Vdiq Adem Hajdaraj

Adem HajdariDje, më 26 maj, në 70 vjeçare, pas një sëmundjeje të shkurtër, vdiq profesori, politikani dhe veprimtari Adem Hajdari. I ndjeri u lid në Dugaivë të Rugovës në vitin 1944.

Mbaroi studimet e larta për Gjuhë e Letërsi shqipe dhe ishte doktor shkence i fushës gjuhësore. Ishte veprimtar për pajtimin e gjaqeve dhe aktivist i Lidhjes Demokratike të Kosovës . Ishte edhe deputet i Kuvendit të Kosovës nga LDK në legjislaturën para kësaj që u shpërbë.

Me rastin e vdekjes së tij sot mbahet një mbledhje përkujtimore në teatrin e qytetit të Pejës “Istref Begollili”.
Varrim i të ndjerit bëhet sot në varrezat e fshatit Llabjan(Pejë) në orën l6.

Më Shumë

14 vjet nga vdekja e aktorit, Bekim Fehmiu

Po mbushen 14 vjet që nga vdekja e njërës ndër figurave më të lartësuara të aktrimit shqiptar, Bekim Fehmiut. Pas vetes ai la vepra të...

‘Natën e mirë’ nga Elita 5, kënga që rikthen në skenë grupin ikonik shqiptar

Pak javë më parë, grupi ikonik shqiptar, ka publikuar këngën e tyre më të re ‘Natën e mirë’, këngë kjo e cila vjen pas...

Lajmet e Fundit