10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Vendimi diskriminues i MASHT-it për bursa, studentët paralajmërojnë bojkot

Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT) përmes shpalljes së konkursit për bursistët e këtij viti ka përjashtuar studentët e Fakultetit të Edukimit, të Artave, të Edukatës Fizike, si dhe të disa drejtimeve në Fakultetin e Mjekësisë nga marrja e bursave studentore, që ndahen nga kjo Ministri.

Këtë vendim përmes protestave e kanë kundërshtuar studentët e këtyre fakulteteve, të cilët në rast se nuk anulohet ky vendim kanë paralajmëruar edhe bojkot mësimor, shkruan sot gazeta Zëri.

Studentët e Universitetit të Prishtinës (UP), të cilët ndjekin studimet në Fakultetin e Arteve, në Fakultetin e Edukimit, të Edukatës Fizike, si dhe në disa drejtime në Fakultetin e Mjekësisë nuk mund të marrin bursa nga Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT)…

Më Shumë

Osmani në Krushë: S’mund të ketë paqe e stabilitet në rajon pa zbardhjen e fatit të të zhdukurve me dhunë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, sot ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në Krushë të Madhe me rastin e...

Moti sot me pak vranësira dhe intervale me diell

Sot do të mbajë mot kryesisht stabil, me pak vranësira dhe intervale me diell. Sipas parashikimeve të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale të ditës...

Lajmet e Fundit