-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

Vllahiu: Gjykata Kushtetuese ka marrë vendim të mirë

Arbër VllahiuKëshilltari politik për media i Presidentes së Kosovës, Arbër Vllahiu e ka vlerësuar se Gjykata Kushtetuese e ka marrë një vendim të mirë dhe për një kohë të shkurt.

“Gjykata ne mënyrë profesionale dhe shumë të shpejt ka bërë vlerësimin e përputhshmërisë së dy neneve të Kushtetutës së Kosovës. Kjo është bërë në një mënyrë jashtëzakonisht të mirë”, tha Vllahiu në Televizionin publik të Kosovës.

Vllahiu mendon se Kushtetuesja “me vlerësimin e saj ka bërë edhe një hap të rëndësishëm, për arsye se i jep presidentes jo vetëm rol ceremonial por hap përmbajtësorë”. Ai më tej tregoi se po presin certifikimin e rezultateve nga KQZ, dhe pas këtij procesi, pritet të konstituohet Kuvendi.

“Ka disa hapa. E para është që pas kësaj pritet që KQZ të konstituoj rezultatet. Pastaj është krijimi ose konstituimi i Kuvendit të Kosovës. Po ecim hap pas hapi. Presidentja do të veproj mbi bazën e ligjit e Kushtetutës. Para se t’i shtjerrim të gjitha çështjet, ne nuk do të ecim tutje”, tha Vllahiu.

Më Shumë

Kurti kujton 25 vjetorin e sulmit të dytë të forcave të Serbisë mbi Jasharajt: Përkulje me nderime të thella për qëndresën e tyre

Kryeministri Albin Kurti përmes një shënimi në Facebook ka përshkruar kronologjinë e ngjarjeve të 22 janarit të vitit 1998, që njihet si sulmi i...

Ponte Prizreni fiton në Rahovec

Rahovecit s`i ka shërbyer elementi i të qenit vendas për të nxjerrë rezultat pozitiv në ndeshje me Ponte Prizrenin. Në ndeshjen e zhvilluar në javën...

Lajmet e Fundit