19.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Vuçiq 4 orë ekspoze – pak për Kosovën, asnjë fjalë për Vojvodinën

Aleksandar Vucic2Nenad Çanak thotë se mandatari për formimin e qeverisë së re serbe, Aleksandar Vuçiq në ekspozenë e tij shumë pak e përmendi Kosovës, më pak sesa të gjithë mandatarët e deritashëm, kurse Vojvodinën nuk e përmendi fare.
Lideri i LSV-së nga një anë e ka falënderuar eskpozenë duke thënë se ishte me gjata që deri më tash u është prezantuar deputetëve si dhe është hera e parë në historinë moderne të Serbisë që kryetari i partisë më të fortë bëhet kryeministër.

Në seancën e përbërjes së re të Kuvendit të Serbisë, të dalë nga zgjedhjet e fundit të parakohshme, mandatari i Qeverisë së re serbe, Aleksandar

Vuçiq, tha se ai personalisht do t’i udhëheqë bisedimet me Kosovën.
Në ekspozenë e tij të gjatë katër orë, kreu i ri i qeverisë serbe bisedimet e deritashme me Kosovën i renditi ndër pesë sukseset e arritura të qeverisë së kaluar, në të cilën ai ishte në postin e zëvendëskryeministrit të parë.

“Pikërisht marrëveshja me Prishtinën ishte një nga sukseset e qeverisë së mëparshme dhe në të ardhmen unë nuk do të ik nga problemi i Kosovës dhe as të fus kokën në rërë”, tha ai.

Më Shumë

Fondacioni Golden Eagle ndan 5,000 euro për 18 vjeçarin nga Prizreni

Fondacioni Golden Eagle ndan 5,000 Euro për 18 vjeçarin nga Prizreni, Argjend Jonuzaj dhe bën ftesë për të gjithë shqiptarët që t’u dalin në...

Neser në Malishevë fillon spërkatja e zonave endemike nga ethet hemoragjike

Nga neser në Komunën e Malishevës se do të bëhet spërkatja selektive nga toka të zonave endemike nga ethet hemoragjike Krime Kongo. Drejtoria për mbrojtje...

Lajmet e Fundit