2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

VV edhe fletëvotimet në Gjykatën Kushtetuese?

vvVetëvendosje nuk e ka ndërmend të rrijë duarkryq sa i përket vendimit të fundit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për dukjen e fletëvotimeve. Ata kanë paralajmëruar se do t’i shfrytëzojnë të gjitha hapësirat që këtë çështje ta zgjidhin në mënyrë ligjore.
Anëtari i KQZ-së nga ky subjekt politik, Adnan Rrustemi, gjatë një interviste për gazetën Tribuna, ka thënë se Vetëvendosje si subjekt, po i verifikon mundësitë ligjore për veprim dhe njëra nga to është dërgimi i vendimit të KQZ-së për fletëvotimet në Gjykatën Kushtetuese,shkruan Tribuna.

“Ne për këtë çështje jemi në proces të përgatitjes dhe hulumtimit të bazës ligjore që e nxjerr këtë vendim si të paligjshëm dhe jokushtetues. Natyrisht në përputhje me mundësitë por edhe pas vlerësimeve ne do ta shfrytëzojmë çdo mundësi ligjore për ta adresuar këtë vendim të KQZ-së, duke mos përjashtuar edhe Gjykatën Kushtetuese.

E përsëris se jemi në fazën fillestare të vlerësimit dhe kërkimit të zgjidhjes”, ka thënë Rrustemi. Ai e ka akuzuar kryetaren Valdete Daka, sipas të cilës tërë kjo situatë është orkestruar nga ajo pas presioneve të Qeverisë.

Më Shumë

Mot i vranët sot në Kosovë

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot i vranët. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale pritet të sillen ndërmjet 0 dhe 3 gradë Celsius,...

Duda Balje viktimë e ngacmimit nga personi i cili thotë se ishin në ‘lidhje dashurie’ për 6 vite

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, e cila vjen nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka denoncuar në Polici se është përballur periudhën e...

Lajmet e Fundit