1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Williamson-in e sollën zaptuesit e shtetit

Clint Williamson-SITFAvokatët ndërkombëtarë akuzojnë zyrtarët qeveritare të Kosovës se përinteresa personale po e mbajnë peng shtetin, Ata thonë se raporti i Williamsonit dhe Gjykata special janë pasojë e dështimit të institucioneve të drejtësisë në vend.

Raporti i prokurorit amerikan, Clint Williamson, dhe krijimi i Gjykatës Speciale është pasojë e mosmbështetjes së drejtësisë nga zyrtarë të lartë qeveritarë në Kosovë, të cilët për interesa personale e kanë mbajtur peng shtetin.

Këto janë vlerësimet e avokatëve të njohur ndërkombëtarë një ditë pas publikimit të raportit të Ëilliamson-it, sipas të cilit disa ish-pjesëtarë të UÇK-së kanë bërë krime lufte.

Micheal O’Reilly, avokat irlandez dhe ish-mbrojtës i Ramush Haradinajt në Tribunalin e Hagës, ka theksuar për “Zëri” se për shkak të dështimit të institucioneve kosova ka ardhur puna që një agjenci ndërkombëtare të hetojë krimet e kryera në Kosovës./Zëri/

Më Shumë

Rahovec, burri dhe vjehrra ushtrojnë dhunë fizike ndaj gruas

Policia e Kosovës ka njoftuar se të mëkurën në Rahovec, është raportuar nga një grua kosovare se bashkëshorti dhe vjehrra kanë ushtruar dhunë ndaj...

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj, për klasën e parë, të gjashtë dhe dhjetë . Konkurs Të dashur prindër dhe fëmijë,...

Lajmet e Fundit