22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

Zbulohet plani famëkeq për të vrarë George Bushin

Një simpatizant i Shtetit Islamik kishte planifikuar të vriste ish-presidentin e SHBA-së, Xhorxh W Bush, por komploti u zbulua nga FBI, kanë njoftuar autoritet amerikane.

I dyshuari, një banor i Ohajos, dyshohet se kërkoi që operativët irakianë të futeshin kontrabandë në SHBA nga Meksika për operacionin, shkruan BBC.

Ai tani është në paraburgim dhe u paraqit në një gjykatë federale në Ohio të martën. FBI përdori informatorë dhe mbikëqyrje elektronike për të prishur planin e tij.

Sipas dokumenteve të gjykatës, i dyshuari – i identifikuar si Shihab Ahmed Shihab, 52 vjeç – është një shtetas irakian që ka qenë në SHBA që nga viti 2020 dhe kishte një kërkesë në pritje për azil.

FBI pretendon se Shihab i tha një burimi konfidencial, një kontrabandist i supozuar njerëzish, se ai i përkiste një grupi të njohur si Al-Raed – arabisht për bubullima – me bazë në Katar.

Në bisedat me burimin e FBI-së, Shihab tha se dëshironte të vriste zotin Bush për “vrasjen e shumë irakianëve” dhe “shpërbërjen” e Irakut.

 

Ai shtoi se shpresonte të merrte pjesë personalisht në operacion “dhe nuk i interesonte nëse do të vdiste, pasi do të ishte krenar që do të ishte përfshirë”.

Shihab siç raporton BBC dyshohet se po kërkonte stema të rreme të policisë dhe po kërkonte nëse militantët mund të kontrabandoheshin përtej kufirit meksikan për të kryer operacionin dhe më pas të kontrabandoheshin për të shpëtuar.

Dy persona që ai shpresonte t’i fuste kontrabandë në SHBA u përshkruan si ish-agjentë të inteligjencës irakiane me përvojë në operacionet e vrasjes.

Shihab dyshohet se ishte gjithashtu në kontakt me një burim të dytë të FBI-së, i cili pretendonte se ishte klient i kontrabandistit të rremë. Të dy informatorët kanë regjistruar takime me të.

Shihab dyshohet se u tha burimeve se ai shpresonte të përdorte shërbimin e kontrabandës së njerëzve për të sjellë anëtarë të Shtetit Islamik në SHBA, megjithëse ai nuk akuzohet se është anëtar i grupit terrorist.

Në një rast, Shihab dhe një nga informatorët shkuan me makinë në Dallas, Teksas për të marrë video të rezidencës së is*presidenti Bush dhe Institutit George W. Bush.

Në mars 2022, ai dyshohet se mbajti një takim në një dhomë hoteli në Columbus, Ohio për të parë armët dhe uniformat e rreme të zbatimit të ligjit.

Ai tani përballet me 10 vjet burg për tentativë për të sjellë dikë ilegalisht në SHBA dhe 20 të tjera për ndihmë dhe nxitje në tentativën për vrasjen e një ish-zyrtari amerikan.

Një zëdhënës i ish-presidentit Bush tha se ish-presidenti “ka të gjithë besimin në botë në Shërbimin Sekret të Shteteve të Bashkuara dhe në komunitetet tona të zbatimit të ligjit dhe të inteligjencës”, raporton BBC.

Më Shumë

“Loyola–Gymnasium” në Prizren shpall konkurs për mësimdhënës/mësimdhënëse

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për mësimdhënës/mësimdhënëse. VENDE TË LIRA PUNE Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lira këto vende pune: 1. Një mësimdhënës ose mësimdhënëse të matematikës (me...

Rina Balaj merr vëmendjen me pozat sensuale duke vënë në fokus linjat joshëse të trupit

Artistja e njohur, Rina Balaj mbetet ndër emrat më të komentuar të estradës shqiptare. Krahas karrierës, ajo është mjaft aktive edhe në rrjetet sociale ku...

Lajmet e Fundit