6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Zelensky akuzon Rusinë për gjenocid: Fajtorët do të futen në Librin e Ekzekutuesve

Presidenti Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se po bën gjenocid në Ukrainë, pasi sipas tij, Vladimir Putin ka si qëllim të eleminojë kombin ukrainas. Në një intervistë për CBS, Zelensky tha se populli i Ukrainës nuk dëshiron të nënshtrohet nga Rusia dhe si rezultat po shkatërrohet dhe shfaroset.

“Në të vërtetë, ky është gjenocid. Eliminimi i të gjithë kombit dhe popullit. Ne jemi qytetarët e Ukrainës. Ne kemi më shumë se 100 kombësi. Kjo ka të bëjë me shkatërrimin dhe shfarosjen e të gjitha këtyre kombësive”, tha ai.

Zelensky iu drejtua edhe qytetarëve të tij, të cilëve iu siguroi se çdo krim i pushtuesve do të hetohej. Sipas tij, të gjithë fajtorët do të futen në Librin e Ekzekutuesve dhe do të ndëshkohen.

Më Shumë

Tyson Fury rishpallet kampion bote

Tyson Fury është rishpallur kampion bote në boks për kategorinë e rëndë, duke mbrojtur rripin WBC të shtunën mbrëma. Në mesin e 60 mijë...

Dyqind mijë dollarë në muaj nuk sjellin lumturi në fytyrën e Kim Kardashianit – 42 vjeçarja shihet e mërzitur pas finalizimit të divorcit me...

Kim Kardashian dukej e tensionuar të hënën pasdite teksa mbërriti në atë që dukej si një konferencë familjare pas përfundimit të divorcit të saj...

Moti për sot

Lajmet e Fundit