3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Zgjedhjet e parakohshme pa rrëzimin e Qeverisë

HashimThaci-IsaMustafaLDK-ja e PDK-ja janë pajtuar që deputetët ta shkarkojnë vetveten në prill.Për të shkuar në zgjedhje jashtë kalendarit të rregullt zgjedhor, Kushtetuta kërkon të plotësohet njëra nga këto dy kërkesa: Për shpërndarje të Kuvendit të votojnë dy të tretat e të gjithë deputetëve, e ku shpërndarja bëhet me dekret të Presidentit; ose të ketë votim të suksesshëm të mosbesimit të Qeverisë, pas të cilit akt Kuvendi mund të shpërndahet nga Presidenti.

Kryeministri Thaçi dhe kryeopozitari Mustafa janë përcaktuar për opsionin e parë. Javën e ardhshme do ta hartojnë edhe agjendën e veprimeve deri në zgjedhje,shkruan Koha Ditore

Deputeti Arben Gashi, që është anëtar i Kryesisë së LDK-së, ia ka konfirmuar gazetës informatën e dhënë nga Kuçi.

Më Shumë

Kurti nënshkruan marrëveshje prej 400 milionë eurosh me BERZH-in

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar një marrëveshje me presidenten e BERZH-it, Odile Renaud Basso. Kurti në platformën X ka bërë të ditur se ky...

Burri i Shkurte Fejzës u godit në Prizren nga vetura- Policia thotë se është jashtë rrezikut për jetë – detaje tjera

Policia e Kosovës ka konfirmuar se Hajrush Behluli, burri i këngëtares Shkurte Fejza është goditur sot nga një veturë në rrugën “Adem Jashari”, në...

Lajmet e Fundit