3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Ushtria e Kosovës operacionalizohet plotësisht pas vitit 2019

FSK12-16Me vendim të Qeverisë, Forca e Sigurisë e Kosovës është shndërruar në Forcat e Armatosura të Kosovës, ndërsa Ministria për Forcën e Sigurisë të Kosovës do të shndërrohet në Ministri të Mbrojtjes të Kosovës, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ndërtimi i FAK-ut që do t’i ketë gjithsej 5 mijë ushtarë aktivë dhe 3 mijë rezervistë do të bëhet në tri faza. Operacionalizimi i plotë do të ndodhë pas vitit 2019.

Ushtrisë së Kosovës do t ‘i nevojitet një buxhet vjetor prej 65 milionë eurosh
Kryeministri ka thënë se kjo do të garantojë marrjen e përgjegjësive për sigurinë e Kosovës, vazhdimin e integrimit euroatlantik të strukturave të sigurisë të Republikës së Kosovës, dhe sigurimin e paqes dhe stabilitetit në Kosovë dhe rajon.

Më Shumë

Përkujtohet në 91 vjetorin e vdekjes, poeti e atdhetari Hilë Mosi

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot në 91-vjetorin e ndarjes nga jeta, poetin, shkrimtarin, gazetarin, përkthyesin e atdhetarin Hilë Mosi (1885-1933). Hilë Mosi lindi në Shkodër,...

Bashkimi, i pamposhtur në Liga Unike Femrat

Bashkimi ka shënuar fitoren e pestë në pesë ndeshje të Liga Unike Femrat. Skuadra prizrenase që së fundi fitoi Kupën e Kosovës shënoi fitore ndaj...

Lajmet e Fundit