17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

I zhgënjyer me Kosovën

Viliam VokerSHBA-të asnjëherë nuk dëshirojnë që në Ballkan të ketë destabilizim. Kjo është edhe arsyeja pse SHBA-të e mbështetin qeverinë e Hashim Thaçit, edhe pse e dinë se në Kosovë ka korrupsion dhe fenomene të ndryshme negative. Në Kosovë janë të nevojshme aksione serioze kundër korrupsionit. Mbetem i dëshpëruar me mungesën e përparimit ose përparimin e ngadaltë të Kosovës nga momenti që shpallën Pavarësinë. Kështu ka thënë ish-ambasadori amerikan, Viliam Voker.

U ndjeva krenar kur SHBA-të intervenuan në Kosovës, para se gjithash për çështje humanitare. Sllobodan Millosheviqi nuk u tregua i zgjuar kur më largoi nga Kosova dhe u tërhoqa në Maqedoni, pasi masakrës së Reçakut, ku drejtova gishtin drejt regjimit dhe ushtrisë serbe.

Kështu në një intervistë për të përditshmen “Dnevnik” ka thënë Viliam Voker, ish-ambasador amerikan në Amerikën Qendrore, njëherësh i dërguar special i Kombeve të Bashkuara në Sllavoni. Voker, i konsideruar si “hero” i Kosovës, ka thënë se megjithë pritjet, gjashtë vite pas pavarësisë së Kosovës, ndjehet i zhgënjyer për ecjen para të shtetit më të ri të Evropës.

“SHBA-të asnjëherë nuk dëshirojnë që në Ballkan të ketë destabilizim. Kjo është edhe arsyeja pse SHBA-të e mbështetin qeverinë e Hashim Thaçit, edhe pse e dinë se në Kosovë ka korrupsion dhe fenomene të ndryshme negative. Në Kosovë janë të nevojshme aksione serioze kundër korrupsionit. Mbetem i dëshpëruar me mungesën e përparimit ose përparimin e ngadaltë të Kosovës nga momenti që shpallën Pavarësinë. Pritja që kosovarët t’i tregojnë botës se nuk duan të duken një shtet i dështuar, se nuk do të lejojnë korrupsionit dhe kriminalitetin. Këtë e vërejta edhe para tre vitesh në Kosovë, pak para zgjedhjeve, kur të gjitha partitë politike donin të më shfrytëzonin, të fotografohen me mua sikur me një ‘hero’”, thotë Voker.

Ai ka thënë gjithashtu se kosovarët patën fatin se në kohën kur zhvillohej gjenocidi i Millosheviqit ndaj qytetarëve të pafajshëm, në botë nuk kishte ndonjë konflikt tjetër më serioz sikurse sot.

“Kosovarët kishin fat se gjendja e tyre ishte në ballinën e secilës gazetë dhe se nuk kishte asnjë konflikt tjetër në botë, sikurse kemi sot në këtë moment, siç është rasti i Sirisë, Libia… dhe të tjera”, thotë Voker. Në Kosovë, ka shtuar Voker, erdha nga Sllavonia Lindore, ku udhëhiqja misionin e KB-ve dhe ku gjithmonë kishte frikë se serbët ose kroatët, apo ndonjë fraksion tjetër në Bosnjë, do të bëjnë diçka të papritur. “Por, e paimagjinueshmja ndodhi pikërisht në Kosovë dhe aty u rrit vetëdija e SHBA-ve se duhet të intervenohet. Millosheviqi bëri disa lëvizje të gabuara. Nuk ishte vetëm masakra e Reçakut, por edhe shumë masakra tjera që tërhoqën vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Isha dhe unë që drejtova gishtin drejt regjistrimit të Millosheviqit dhe ushtrisë serbe. Po të mos gabonte Millosheviqi, sidomos pas depërtimit të misionit tonë, mendoj se NATO nuk do të kishte intervenuar akoma. Por, mbretëroi një ndjenjë turpi i NATO-s dhe SHBA-ve pas asaj që na ndodhi në Srebrenicë pikërisht nga Millosheviqi”, përkujton ish-ambasadori Voker.

Në pyetjen se si e sheh tani përparimin e Ballkanit pas luftërave në Bosnjë, Kosovë e Maqedoni, Voker shprehet i zhgënjyer nga udhëheqësitë politike në pushtet.

“Para një viti mendoja se punët po ecin mirë me shqiptarët, por nuk po del ashtu. Hashim Thaçi, sipas meje, nuk është demokrat i vërtetë. Nuk ka një seriozitet në luftën kundër korrupsionit. Nga Serbia, gjithmonë kur mendojë se në pushtet kanë ardhur njerëz më racional, pikërisht nga ata vijnë deklarata të pamatura. Në Maqedoni nuk kam qenë për një kohë të gjatë dhe nuk e di se në çfarë drejtimi po shkon vendi, ndërsa në Shqipëri, Sali Berisha kishte tendenca në drejtim të Enver Hoxhës. Në Kosovë isha tash së shpejti, kur ndodhi bllokimi i mallrave me Maqedoninë dhe mikja ime, Mimoza Kusari, ministre e Qeverisë së Kosovë, shkonte madje në kufi dhe urdhëronte që asnjë kamion nga Maqedonia të mos futet në Kosovë. Këto punë nuk ndihmojnë sigurisht”, shprehet për “Dnevnik” Viliam Voker.

Më Shumë

Çfarë po kurdisin pas kaq vitesh Rozana dhe Noizy?

Dy këngëtarët e hitit “Mr Yesterday”, Noizy dhe Rozana Radi janë rikthyer sërish në qendër të vëmendjes së fundmi. Bashkëpunimet e tyre kanë patur...

Veselaj-Gutaj i përgjigjet Vetëvendosjes: Arsimin e kemi gjetur të degraduar në Prizren

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prizrenit, Luljeta Veselaj-Gutaj, i është përgjigjur akuzave të Vetëvendosjes, për gjendjen e arsimi në këtë qytet. Ajo tha se...

Lajmet e Fundit