30 C
Prizren
E shtunë, 11 Korrik, 2020
- Advertisement -

Kulture

Shqiptari më i famshëm në Turqi, u dashurua nga vajza e Sulltanit!

Gazetat turke kanë publikuar pak kohë më parë një lajm sensacional, që lidhet me dashurinë e fshehtë të Sulltaneshës Mihriman me arkitektin e falshëm...

Regjisori britanik, Nicolas Roeg, i ftuar special i TIFF

Më shumë se 1200 filma nga 91 shtete kanë aplikuar për të marrë pjesë në edicionin e 11 të TIFF, Festivalit Ndërkombëtar të Filmit...

Shpëtim Saraçi niset në Gjermani për kurim

Kompozitori i njohur shqiptar, Shpëtim Saraçi po përjeton ditë të vështira pas një sëmundjeje të papritur. Ai është nisur për t’u kuruar në Gjermani...

Duartrokitje në Venecia për “Flamurin e Rrugës Castellana” të Emma Dante

Ka nisur mirë me duartrokitje, premiera e ema Dantes ”Flamuri i Rrugës Kastelana”, që është në konkurs në festivalin e 70 të Venecias. Dramaturgia...

Nesër, afati i dytë i provimit të maturës

Rreth 11 mijë maturantë që nuk e kanë kaluar provimin shtetëror të maturës në afatin e parë, do të hyjnë në test nesër në...

Seminari i albanologjisë mban sesionet shkencore

Dita e parafundit e Seminarit për ndërkombëtarë për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare është e rezervuar për sesionet shkencore nga dega e gjuhës dhe...

Maria, vajza që ua besonte sekretet Zotit dhe letrave…

Teksa era e fortë ngrinte dallgët e detit, duke e bërë të vështirë rrugëtimin e anijes “Marcha” drejt Indisë, Gonxhe Bojaxhiu kishte gjetur cepin...

“Rapsha 2013”, SHKA “Malësori” nga Gjonaj u vlerësua për veshjen më origjinale

Festivali Mbarëkombëtar “Rapsha 2013” filloi me defilimin e grupeve pjesëmarrëse nëpër qendër të Tuzit e më pas vazhdoi në skenën e hapur verore, pranë...

Shpëtim Saraçi, kompozitori do dërgohet për kurim jashtë vendit

Kompozitori Shpëtim Saraçi do të niset për kurim jashtë shtetit. Pas disa ditësh kurim në qendrën spitalore ‘Nënë Tereza”, kompozitori që është diagnostikuar me...

Zbulohet një mozaik i lashtë në Dresnik të Kosovës

Fshati Dresnik i Kosovës fshihte një sekret të lashtë nën tokën e tij – një mozaik të periudhës romake. Mozaiku shumëngjyrësh është një nga...

Lajmet e Fundit

Për një javë, 39 raste të vdekjes nga COVID-19 në Kosovë

Për një javë në Kosovë janë shënuar 39 raste të vdekjes, si pasojë e virusit COVID-19.Nga 58 vdekje sa ishte numri me datën 3...

Aktakuza, dëshmia në Hagë dhe tre qëndrime ndaj çështjes Thaçi

Bedri Islami Pas tronditjes së parë dhe qëndrimeve më shumë emocionale, çka ishte e natyrshme dhe e pritshme, tani vjen koha e qëndrimit serioz, të...

Ditëve në vazhdim pritet të ketë rritje më të theksuar të çmimit të derivateve

Çmimet e derivateve dita-ditës po shënojnë rritje. Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani thotë se qytetarët tanë janë duke u shërbyer me...

Thahet ujëvara e Mirushës (VIDEO)

Ujëvara e Mirushës ka mbetur pa ujë sivjet. Në disa video të dërguara nga lexues të Klan Kosovës shihet se ujëvara që tërheq shumë turisë...

Lot e dhimbje: Boshnjakët varrosin edhe nëntë trupa të gjetur nga Masakra e Srebrenicës

Myslimanët boshnjakë e kanë mbajtur një ceremoni përkujtimore për ta shënuar 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës – tragjedisë më të madhe njerëzore në Evropë...