22.8 C
Prizren
E diel, 4 Qershor, 2023

14 të vdekur dhe 752 raste të reja me Covid në Kosovë

Në 1858 ka shkuar numri i vdekjeve si pasojë e koronavirusit në Kosovë. Vetëm të martën janë regjistruar 14 raste të vdekjes.

Siç ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës rastet e vdekjes janë komunat: Prishtinë (83, 73, 72, 68, 57 vjeç), Gjakovë (73, 72 vjeç), Ferizaj (81 vjeç), Gjilan (67 vjeç), Mitrovicë (69 vjeç), Pejë (77 vjeç), Prizren (58 vjeç), Shtime (57 vjeç) dhe Vushtrri (66 vjeç).

Në 24 orët e fundit janë kryer 3892 testime për COVID-19. Nga to, 19.3 për qind rezultuan pozitive. Në shifra i bie 752 raste të reja.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 341 raste, Ferizaj 53 raste, Kamenicë 38 raste, Gjilan 36 raste, Prizren 33 raste, Vushtrri 31 raste, Fushë-Kosovë 21 raste, Pejë 21 raste, Gjakovë 18 raste, Obiliq 17 raste, Kaçanik 16 raste, Istog 15 raste, Klinë 14 raste, Viti 14 raste, Podujevë 13 raste, Suharekë 13 raste, Graçanicë 10 raste, Skenderaj 10 raste, Drenas 8 raste, Deçan 7 raste, Malishevë 7 raste, Hani i Elezit 3 raste, Lipjan 3 raste, Rahovec 3 raste, Shtime 3 raste, Mitrovicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash dhe Junik.

Sot janë regjistruar si të shëruar 665 persona. Aktualisht në vend janë 13 mijë e 666 raste aktive nga 89 mijë e 507 rastet e regjistruara deri tash.

Më Shumë

Macron: Javët në vijim do të kemi vendime të qarta për situatën në Kosovë

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të enjten se kishte folur me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe se të dy kishin diskutuar dhunën aktuale në...

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Pasagjeri që ishte ulur pranë burrit gjatë fluturimit me aeroplan për në Korenë e Jugut i cili hapi derën emergjente, thotë se ishte tmerruar...

Lajmet e Fundit