17.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

20 nxënës nga Prizreni: Lamtumirë banka shkollore !

Shkolla-Klasa-bankaDukurisë së migrimit të qytetarëve jashtë Kosovës i janë bashkuar edhe rreth 20 nxënës të shkollave nga komuna e Prizrenit. Ata kanë braktisur shkollat dhe kanë marrë rrugën e migrimit, bashkë me familjarët e tyre, në kërkim të një jete më të mirë.

Një gjë të tillë përmes telefonit e ka bërë të ditur drejtori komunal për arsim, Nexhat Çoçaj, i cili ka thënë se në bazë të informacioneve të para nga drejtoritë e institucioneve shkollore, rreth 20 nxënës kanë braktisur shkollimin duke iu bashkuar kolonave të njerëzve që po largohen nga Kosova.

Drejtori Çoçaj, thotë se gjatë ditë ssë nesërme, drejtoria do të informoj opinionin me numrin e saktë të nxënësve të cilët kanë migruar drejt Evropës. Ministria e Arsimit ditë më parë ka njoftuar, se vetëm deri në fund të muajit dhjetor, mësimin kanë lënë 1306 nxënës në nivel vendi, por që ky numër sipas tyre besohet të jetë trefishuar. Zvogëlimi i numrit të nxënësve, po ndikon drejtpërdrejt edhe në zvogëlimin e numrit të klasave në shkolla/TVPZ/

Më Shumë

Hoti: Të pezullohet përkohësisht akciza në naftë

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka kërkuar të merren këto veprime që do e zbusin krizën në Kosovë.   “Për të ndihmuar qytetarët në përballje me...

Murati tregon se 25 mijë familje kanë marr të dyfishuar asistencën sociale

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati, bëri të ditur se 25 mijë familje kanë marr asistencën sociale të dyfishuar për muajin shtator,...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit