14.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

22 vjet nga masakra e Krushës së Madhe

22 vjet më parë, në Krushë të Madhe të Rahovecit nisi masakra më e mëdha e shkaktuara nga regjimi serb gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Nga 25 deri më 27 mars të vitit 1999, u vranë 243 persona, ndërsa 893 shtëpi u dogjën.

Ende vazhdojnë të jenë të pagjetur shumë persona nga Krusha e Madhe.

Masakra në Krushë të Madhe ishte pjesë e aktakuzës për krime lufte kundër kasapit të Ballkanit Slobodan Milosheviq dhe disa udhëheqëseve të tjerë politikë e ushtarakë serbë.

Pavarësisht kësaj, për këtë masakër, asnjëherë nuk pati një proces të mirëfilltë hetimor dhe askush nuk është dënuar drejtpërsëdrejti për krimet e kryera në këtë fshat. / Ksp

Më Shumë

Prizreni me pikë turistike historike

Fshati Leskovec i Prizrenit ka kohë që është zbrazur nga banorët. Ky vend nga shumë qytetarë quhet edhe Çardaku i Prizrenit, ndërsa është vend...

Raportohen sulme me dronë në të gjithë Ukrainën

Forcat ruse lëshuan 20 sulme me raketa gjatë 24 orëve të fundit në rajonet Dnipropetrovsk, Zaporizhja dhe Harkiv, tha Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë...

Lajmet e Fundit