6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

30 vjet pa asnjë dasmë!

Piqerasi është një vendbanim i  bukur bregdetar në rrethinën e Sarandës. Fshati ndodhet buzë rrugës së bukur bregdetare Sarandë-Vlorë. Por, e keqja e këtij fshati, si dhe e shumë vendbanimeve të tjera të kësaj ane, është se njerëzit kanë migruar, duke marrë udhën për në Greqi.

Të moshuarit, e që kanë mbetur në këto troje, do të donin t’i kishin fëmijët pranë, por i kanë këshilluar të mos kthehen. Dyert e mbyllura me dry janë panorama e fshatit Piqeras, ku sot kanë mbetur vetëm 20 shtëpi.

Sidoqoftë, emigrimi mbetët një nga problemet më të mëdha në fshatrat e jugut, ku shumë nga të moshuarit e kalojnë pensionin të vetëm, me fëmijët e tyre që jetojnë
shumë larg tyre.

E, duke mos pasur të rinj në këto vise, natyrisht, mungojnë edhe martesat, mungojnë edhe lindjet.Është fenomen i rrallë në këto zona kur dëgjohet për lindje, është një gjë e rrallë për gjithë zonën.

Por, si kjo ndodhi në fshatin Piqeras, dëgjon në çdo cep të Shqipërisë, nga veriu në jug. Madje, në shumë raste djemtë e rinj detyrohen të marrin nuse nga zona dhe
krahina shumë larg zonës së tyre.

Mund të jetë një imazh i 10 persona, njerëz në këmbë dhe teksti që thotë "L G Asociation "Loyola-Gymnasum" KONKURS PER REGJI?TRIMIN E NXENESVE PER VITIN SHKOLLOR 2022-2023 KLASAT 6,10 Per nxënësit interesuar ofrojme akomodim në konvikte, nga hëna deri të premten. Ofrojme mesim pergatitor per provimin pranues. Më shume info: 044 434 087 alg-info@alg prizren.com Rruga Tranzitit, Petrovë 000, Prizren, Kosovë www.alg-prizren.com/aplikimet C"

Më Shumë

Ronaldo pranon ofertën e ekipit arab, paga e tij vjetore do të jetë mbi 200 milionë euro

Ylli i Portugalisë, Cristiano Ronaldo do të vazhdojë karrierën në Arabinë Saudite. “Daily Mail” ka raportuar të mërkurën se Ronaldo edhe zyrtarisht ka arritur marrëveshje...

Qëndroi në arrati për pesë muaj, bie në prangat e policisë i dyshuari për kultivimin e kanabisit në zonën e Malishevës

Para disa muajsh, Njësia Rajonale e Antidrogës në Gjakovë kishte zhvilluar një operacion që rezultoi me identifikimin e disa personave të dyshuar që kishin...

Lajmet e Fundit