0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

35 milionë dollarë për autoportretin e Andy Warhol

autoportretin e Andy WarholVeprat e Andy Warhol janë shumë të kërkuara nga koleksionuesit. Christies ka shitur veprën e tij “Race Riot” (“kryengritje raciale”) për 62,88 milionë dollarë gjatë një ankandi dhe “White Marilyn” (“Marilyni i Bardhë ) u shit 41,04 milion dollarë.

Një autoportret i artistit amerikan, Andy Warhol, i nxjerrë në shitje për 35 milionë dollarë u ble dje në Art Basel, ekspozita më e madhe botërore e artit kontemporan në Bale (Zvicër), frekuentuar nga koleksionues nga mbarë bota.

Bëhet fjalë për një vepër që daton në vitin 1986 dhe titullohet “Fright Wig”, shitur nga galeria Skarstedt, paraqitur në Londër dhe në Nju Jork, sipas drejtorisë së ekspozitës. Në muajin maj në Nju Jork, shtëpia e ankandeve Sotheby’s ka shitur një seri nga gjashtë të autoportreteve të Andy Warhol, realizuar në vitin 1986, në ankand për 30 125 milionë dollarë.

Veprat e Andy Warhol janë shumë të kërkuara nga koleksionuesit. Christies ka shitur veprën e tij “Race Riot” (“kryengritje raciale”) për 62,88 milionë dollarë gjatë një ankandi dhe “White Marilyn” (“Marilyni i Bardhë ) u shit 41,04 milion dollarë.

Rekordi për Warhol u arrit në muajin nëntor 2013 për veprën e tij “Silver Car Crash”, shitur për më shumë se 105 milionë dollarë. Kjo ekspozitë që do të mbyllet më 22 qershor, pret rreth 70 000 vizitorë. / KultPlus.com

Më Shumë

Mjekja Narqize Arenliu-Hoxhaj emërohet si u.d. e drejtoreshës në SHSKUK

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka konfirmuar dorëheqjen e ud.drejtoreshës së deritanishme të këitj institucioni Pranvera Zejnullahu-Racit. Nga SHSKUK kanë bërë të...

Moti sot, vranët dhe me borë

Për të enjten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe kohë pas kohe pritet të ketë reshje lokale bore. Në zona të caktuara, pritet të...

Lajmet e Fundit