17.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

35 vjet nga vrasja e Ali Ajetit

 

Më 30 maj 1989 në Podujevë ishte organizuar një demonstratë kundër regjimit serb.

Atë ditë në Kosovë po qëndronte për një vizitë një grup diplomatësh nga Evropa dhe pikërisht në këtë ditë e ashtuquajtur “Çeta e Llapit” doli me uniforma ushtarake nëpër rrugët e Podujevës.

Në një përleshje të armatosur vritet Ali Ajeti ndërkaq plagosen disa tjerë.

Ali Ajeti u lind në fshatin Sfeçël të Podujevës dhe nga viti 1984-1988 ishte në burg.

Pas daljes nga burgu, Ali Ajeti dhe disa tjerë vendosën të formojnë grupin që u quajt “Çeta e Llapit”,

Më Shumë

Temperaturat sot deri në 33°C, apelohet për kujdes ndaj rrezeve të diellit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot mbi vendin tonë do të mbaj mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do...

Sot, mbahet koncerti për 146 vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Me rastin e 146 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, nesër (10 qershor 2024), do të mbahet në koncerti në Kinemanë Lumbardhi, në orën...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit