8.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Shtator, 2021

8 viktimave të aksidentit në Kroaci pritet t’u jepet nesër lamtumira e fundit, 2 të tjerave do u bëhet obduksioni

Dhjetë trupat e pajetë, të cilët humbën jetën tragjikisht në aksidentin në Kroaci, pritet që të transportohen nesër në Kosovë. Trupave të Kujtim Kastratit dhe Ahmet Hoxhës, njëri 40-vjeçar e tjetri 55, duhet t’u bëhet obduksioni. Të dy ishin familjarë mes vete dhe për këta të fundit, nuk ka pasur të afërm të cilët e kanë konfirmuar identitetin e tyre pranë institucioneve kroate.

Kështu deklaroi kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, i cili gjatë ditës së sotme është kthyer nga Kroacia, ku gjatë ditës dje kishte vizituar spitalin ku po trajtohen edhe dy të lënduar nga komuna e Rahovecit.

Anjeza Bellanica nga Krusha e Madhe dhe Kujtim Kastrati fshati Malësia e Vogël kanë humbur jetën në këtë aksident në qytetin Sllavonski Brod në Kroaci.

“Janë dy qytetarë nga komuna e Rahovecit të lënduar, janë nënë e bijë, të cilat po trajtohen në spitalin e Sllavonski Brod. Kam arritur t’i shoh, t’i vizitoj këto dyja, por edhe pacientët e tjerë të cilët po trajtohen në mënyrë jashtëzakonisht profesionale dhe të veçantë nga ana e gjithë personelit të qytetit Sllovanski Brod.”

“Gjendja e të lënduarve është stabile. Natyrisht dje janë lëshuar 27 nga të lënduarit. Edhe 15 janë duke e marrë trajtimin shëndetësor… Dy pacientë llogariten që e kanë gjendjen shëndetësore më serioze, por sipas informacioneve të mjekëve, ata janë në intensivë por gjendja është stabile”, shprehet Latifi.

Më tej, ai tregon se gjatë ditës së nesërme pritet që të transportohen trupat e pajetë, ndërkohë që dy prej tyre duhet të presin analizat e ADN-së.

“Ne po besojmë që nesër ata do të arrijnë të kthehen në mëngjes në Kosovë dhe po besojmë që varrimi i tetë viktimave të këtij aksidenti të bëhet nesër. Ndërsa, i Kujtim Kastratit dhe Ahmet Hoxhës për shkak se duhet një konfirmim i forenzikës që të merren mostrat për analizat e ADN-së, sapo të konfirmohet gjithçka dhe të kthehen analizat e ADN-së, mund të shtyhet varrimi për një ditë…Për shkak se askush nga familjarët e këtyre dy viktimave nuk ishin në vendin e ngjarjes ose në spital.”

“Kontakti i këtyre dy familjeve ka qenë i paarritshëm me institucionet e shtetit kroat, me ambasadën tonë në Kroaci. Unë isha përfaqësues edhe i këtyre dy familjeve. Ata e kanë konfirmuar vdekjen e tyre, sepse janë në listën e të vdekurve edhe Kujtim Kastrati edhe Ahmet Hoxha, por meqenëse nuk e kanë pasur ndonjë nga familja, forenzika duhet të bëjë analizat dhe të riverifikohet edhe një herë se a janë trupat e pajetë të Kujtim Kastratit dhe Ahmet Hoxhës”, tregon ai.

Latifi shton se po mundohen t’u qëndrojnë pranë familjeve të cilat kanë humbur më të dashurit e tyre.

“Komuna ofron gjithë solidaritetin e mundshëm, gjithë përkushtimin e mundshëm njerëzor e moral e qytetar që e kemi ne dhe detyrë dhe buron nga tradita jonë. Ne po përpiqemi me u qëndrua afër familjeve që janë goditur nga kjo tragjedi e rëndë. Po përpiqemi t’u qëndrojmë afër edhe familjeve që kanë të lënduar në këtë aksident”, deklaron Latifi për KP.

I pari i Rahovecit tregon se në Kroaci është takuar edhe me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, atë të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kolonelin Skënder Hoxha dhe familjarë e persona të lënduar si shkak i këtij aksidenti.

Më Shumë

Muharremaj vendos që veturën zyrtare mos ta përdorë për fushatë zgjedhore

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka vendosur që automjetin zyrtar mos ta përdor më pas përfundimit të orarit të punës. Ndonëse i takon me kompetencë...

Bie numri i pacientëve me COVID në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar (ShSKUK) njoftoi të mërkurën se në Spitalin e Prizrenit, ku trajtohen pacientët me COVID-19, janë të shtrirë 36 pacientë,...

Gjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, prezantohet një e-mail i Haskukës dërguar Kurtit

 Janë propozuar prova të reja nga pala e dëmtuar në gjykimin ndaj Islam Thaqi, Jetmire Vrenezi, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron...

Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 400 milionë euro duhan

Rreth 3000 mijë tonë duhan, ne vlerë mbi 400 milionë euro, është sasia e duhanit që shpenzojnë qytetarët e Kosovës brenda një viti. Të dhënat...

Sot fillon fushata zgjedhore

Sot më 16 shtator në Kosovë fillon zyrtarisht fushata e partive politike për zgjedhjet lokale 2021. Pavarësisht rrethanave të krijuara nga COVID 19, fushata...

Prizren, goditet nga vetura një këmbësor duke pritë në samafor

Një person ka pësuar lëndime trupore pasi i njëjti gjersa ishte duke qëndruar në një semafor është goditur nga një veturë me targa vendore...

78 vjet nga Lidhja e Dytë e Prizrenit

Sot janë bërë 78 vjet që nga mbledhja e Kuvendit në Prizren, i cili zgjati deri më 20 shtator dhe ku ishte vendosur për...

Dokumentet me të cilat mund të votoni në zgjedhjet komunale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka njoftuar se me cilat dokumente mund të votohet në zgjedhjet komunale që mbahen me 17 tetor. Për të votuar,...

Haskuka nuk startoi në dy zotime

122 projekte që u premtuan nga kryetarët aktual të komunave mbetën të pa realizuara. Për to sipas raportit të monitorimit të Institutit GAP, as...

Takohen Muharremaj i AAK-së dhe Haskuka i LV-së, kjo është arsyeja

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, i cili është duke synuar edhe për një mandat nga radhët e AAK-së, është takuar sot për...

Konferenca e Qeverisë, pritet të bëhet publik vendimi për lirimin e studentëve nga pagesat për semestër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologji dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, do të mbajnë sot një konferencë për media. Telegrafi ka...

Për të dytën herë radhazi dështon gjykimi ndaj të akuzuarve në rastin e shpërthimit të eksplozivit në Zhur të Prizrenit

Në Departamentin e Krimeve të Rënda, të Gjykatës Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet shqyrtimi kryesor ndaj Iran Badallajt dhe Arben Gashit, lidhur...

Në Spitalin e Prizrenit, 87 pacientë në trajtim nga COVID-19

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 87 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Vetura godet për vdekje këmbësoren në Prizren

Një grua e moshës rreth 50-vjeçare është goditur nga vetura sonte rreth orës 21:30 në rrugën “Brigada 125” në Prizren. E njëjta si pasojë e...

Usyk para meçit të madh të së shtunës: As që po mendoj për Joshuan

Oleksandr Usyk do të përballet me Anthony Joshuan për titujt e botës në kategorinë e rëndë të shtunën në Londër, por sfiduesi ukrainas pretendon...

‘Kam dalë me 3 lojtarë të Manchester United’/ Pornostarja u nxjerr të ‘palarat’

Pornostarja  e njohur, Sona River, me origjinë hungareze nuk ka hezituar të pranojë se dilte në të njëjtën kohë me 3 lojtarë të skuadrës së...

Lajmet e Fundit