7.8 C
Prizren
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

A ka shkuar Projektligji për Trustin në Komision?

Projektligji për lejimin e tërheqjes së 30% të mjeteve nga Trusti Pensional i Kosovës, pa mendim të Qeverisë iu është dërguar sërish deputetëve të Kuvendit të Kosovës për ta shqyrtuar para se të hidhet në votim.

E ky projektligj para se të shkon në seancë duhet që të diskutohet në komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, por ende nuk dihet se a do të diskutohet këtë javë.

Këtë për FrontOnline e ka bërë të ditur, anëtari i këtij komisioni, deputeti i PDK-së, Ferat Shala.

“Ende se kem në rend të ditës në komision, se dimë ende kur vjen”, tha Shala.

Ndërsa për arsyet e vonesës së diskutimi të këtij projektligjin në Komision, deputeti Bekim Haxhiu, tha se kryetari i komisionit Armend Muja, duhet që të përgjigjet se pse po vonohet diskutimi i projektligjit.

“Kryetari i Komisionit duhet të përgjigjet pse po vonohet”, tha shkurt Haxhiu.

Lidhur me këtë, FrontOnline, ka provuar që të marr një përgjigje edhe nga Armend Muja, por ai nuk ka kthyer përgjigje.

Për lejimin e tërheqjes së mjeteve nga Trusti të shtunën në Prishtinë ku është kërkuar që qytetarëve t’u lejohet tërheqja e 30 për qind të kursimeve pensionale nga Trusti.

Më Shumë

Lajçak paralajmëron takime tjera në nivelit të lartë: Nuk kemi kohë për të humbur

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak pas takimit me kryeministrin Albin Kurti në një deklaratë për media tha se duhet...

Vdekja e futbollistit 17 vjeçar në Prizren, policia nis hetimet

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për vdekjen e futbollistit 17 vjeçar në Prizren. Sipas raportit 24 orësh policia ka njoftuar se rasti ka ndodhur...

Lajmet e Fundit