2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

AAK, peticion për rrëzimin e Qeverisë

AAK-logoPasi kanë dështuar në mbledhjen e nënshkrimeve të deputetëve për rrëzimin e Qeverisë, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e Ramush Haradinajt, ka bërë të ditur se tani do të mbledhë nënshkrime të qytetarëve për rrëzimin e Qeverisë.
Peticioni është organizuar në të gjitha qendrat e Kosovës, njofton AAK.

“Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka filluar sot nënshkrimin e një peticioni për shkarkimin e Qeverisë.Ky peticion do të nënshkruhet gjatë ditëve në vijim nga qytetarët në të gjitha qendrat e Kosovës” thuhet në njoftim.

AAK përsëri u ka bërë thirrje partive opozitare që t’i ndihmojnë për rrëzimin e Qeverisë.

“Në prezantimin e kësaj iniciative, kryetari i AAK-së, z. Ramush Haradinaj tha se, përmes peticionit qytetar ne synojmë shkarkimin e qeverisë. Edhe sot ju bëjë thirrje të gjitha partive politike që të shqyrtojnë qëndrimin e tyre dhe të mbështesin mocionin për shkarkim të qeverisë” ka n

Më poshtë mund të lezoni edhetekstin e plotë të peticionit të AAK’së

PETICION QYTETAR

Qeveria e Kosovës ka humbur shumicën e nevojshme parlamentare për të qeverisur.

Gjendja ekonomike dhe sociale në Kosovë është duke u përkeqësuar në vazhdimësi.

Papunësia po rritet.

Korrupsioni nuk po ndalet.

Kosova është vendi më i izoluar në Evropë.

Qeveria aktuale e ka mbytur shpresën e qytetarëve për jetë më të mirë.

Gjendja e sigurisë në Kosovë po përkeqësohet.

Kosova po përballet me sfida të mëdha në të gjitha lëmitë e jetës dhe të politikës.

Për të gjitha këto arsye dhe shumë të tjera, qeveria aktuale dhe koalicioni qeverisës e kanë humbur legjitimitetin për të udhëhequr me vendin dhe nuk janë në gjendje që as politikisht e as moralisht tëvazhdojnë të qeverisin më tutje.

Kjo qeveri duhet të shkarkohet!

Më Shumë

Rexhaj: Serbia vazhdon ta cenojë sigurinë e Kosovës, Radojiçiqi të ekstradohet

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj, ka thënë se shteti serb vazhdon ta cenojë sigurinë e Republikës së Kosovës. Duke përmendur rastin në Banjskë, Rexhaj...

42 aksidente trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

42 aksidente kanë ndodhur në 24 orët e fundit në vendin tonë. Një aksident ka qenë me fatalitet, 17 me të lënduar dhe 24 me...

Lajmet e Fundit