11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Sot shfaqet drama ”Shtatë”

DoruntinaBasha-regjisoreNë Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë shfaqet drama me titull “Shtatë”. Ajo është një dramë dokumentare, e cila trajton hallet e shtatë grave që janë aktiviste të të drejtave të njeriut nga shumë shtete të botësë. Drama ka për qëllim sensibilizimin e mbrojtjes së të drejtave të grave.

“Shtatë gratë e portretizuara në dramë, luftojnë për të drejtat e veta si dhe për të drejtat e grave të tjera”. Regjisorja e kësaj shfaqjeje, Doruntina Basha, ka treguar për Radio Kosovën se kjo është një dramë dokumentare e krijuar në vitin 2007 në bashkëpunim me “Vital Voices Globar Partnership”.

”Shfaqja Shtatë, ka për qëllim ta ngrit problemin e të drejtave të grave në një nivel global jo vetën në nivel të shoqërive të caktuara siç jemi mësuar ne t””i shohim vetëm problemet tona të cilat i izolojmë vetëm në shoqërinë tonë, duke konsideruar që janë pasoja të traditës”.

Regjisorja Doruntina Basha thotë se mesazhi i shfaqejes është se duhet të luftohët për barazinë gjinore në nivel global.

Mesazhi shumë i fuqishëm i shfaqjes është që gjithandej ku shfaqet flet për probleme të njejta, për pabarazi gjinore dhe për problemet e diskriminimit në baza gjinore.

Shfaqja “Shtatë:” është dramë dokumentare e mirënjohur në botë, e cila në turneun e saj ballkanik ka performuar në gjuhën maqedonase, shqipe, turke, serbe dhe në gjuhën rome. Sontë shfaqet në orën 19.00, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë.

Më Shumë

Pezullim dhe gjobë për Ronaldon pasi ofendoi tifozët në Arabine Saudite

Cristiano Ronaldo është dënuar me një ndeshje pezullim dhe është gjobitur për një gjest të supozuar ofendues ndaj tifozëve. Legjenda e Manchester United dhe Real...

Gresa Behluli reagon pas aksidentit të babait të saj

Ditën e djeshme është goditur nga një veturë Hajrush Behluli, bashkëshorti i këngëtares Shkurte Fejza. Gresa Behluli ka dal me një reagim në “Facebook”, ku...

Lajmet e Fundit