19.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

Agjencia Telegrafike Turke “Anadoll” nga 1 korriku edhe në shqipe

agjencia telegrafikeAgjencia Telegrafike Turke “Anadoll” (AA), e cila i vijon punimet e saj me synimin për të qenë njëra prej pesë agjensive telegrafike më me ndikim në botë, do të fillojë transmetimin e lajmeve në gjuhën Shqipe.

Në një njoftim për shtyp të kësaj agjencie theksohet se Agjencia Telegrafike Turke “Anadoll”, e cila në 100 vjetorin e themelimit të saj synon të prodhojë e publikojë lajme në 11 gjuhë dhe që momentalisht krahas gjuhës Turke publikon lajme në Anglisht, Arabisht, Boshnjakisht, Kroatisht, Serbisht, Rusisht, Kurdisht dhe Frengjisht, bashkë me projektin e publikimit të lajmeve në gjuhën shqipe, do iu ofrojë insitucioneve që tashmë janë abonuar në këtë agjenci lajme në 8 gjuhë.

AA, në përfshirje të publikimit të lajmeve në gjuhën shqipe, kryesisht në Shqipëri dhe krahas saj në Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe Bosnje Hercegovinë, do të realizojë publikim edhe kundrejt mediave shqiptare, të cilët jetojnë e operojnë në Turqi, Bashkimin Europian dhe SHBA.
AA, e cila vijon përgatitjet për projektin e përfshirjes së gjuhës Shqipe në gjuhët e publikimit, në 1 korrik do të fillojë publikimin në provë ndërsa në 1 tetor do të fillojë publikimin në formë zyrtare.

Më Shumë

Haxhi Avdyli: “Guxo” kandidon vetë ose me LVV-në, rikthimi në LDK i pamundur

Haxhi Avdyli nga “Guxo” thotë se në zgjedhjet e ardhshme që pritet të mbahen në Kosovë, kjo parti preferon një koalicion para ose edhe...

Mike Tyson jep parashikimin për luftën Fury-Usyk dhe bën një pretendim të guximshëm

Jemi vetëm pak orë nga një nga ndeshjet më të rëndësishme të peshave të rënda në historinë e fundit të boksit. Sot (e shtunë)...

Lajmet e Fundit