19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Aksion i madh policor në Itali, arrestohen 85 anëtarë të mafias

Një informatore mafioze u arrestua të hënën në një aksion kundër Cosa Nostra që pa 85 njerëz të arrestuar në dhe përreth Palermos dhe në rajone të ndryshme italiane, tha policia.

Sipas mediave italiane, përcjell Telegrafi, informatorja, Giusy Vitale, është motra dhe kreu i një klani në Partinico dhe kishte marrë përsipër frenat e familjes pas arrestimit të tyre, përpara se të arrestohej vetë dhe të kthehej si dëshmitare e shtetit.

Por ajo tani mendohet të jetë udhëheqëse e një operacioni të madh të trafikut të drogës, tha policia.

Siç vënë në pah mediat italiane, të arrestuar me të ishin motra e saj Antonina dhe nipi i saj Michele Casarrubia.

Ndërkohë policia ka thënë se hetimi kishte zbuluar “një përçarje alarmues të klaneve” dhe tregoi se “luftëra të reja dhe ndoshta të afërta” po priteshin midis familjeve të ndryshme për kontrollin e trafikut të drogës.

Hetimi tregoi gjithashtu se një oficer i burgut të Palermos ndihmoi një bos të burgosur, Francesco Nania, të komunikonte me botën e jashtme falë ndërmjetësimit të një agjenti të pasurive të patundshme, Giuseppe Tola

Më Shumë

Kurti në Prizren: Qeveria do ta mbështesë komunitetin boshnjak

Kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave, Emilija Rexhepi kanë përuruar solemnisht Qendrën Kulturore Boshnjake në Prizren. Kryeministri Kurti falënderoi komunitetin boshnjak...

Deschamps: Franca e Botërorit do të jetë ndryshe

Franca pësoi humbje nga Danimarka në ndeshjen e fundit të grupit 1 në Ligën A në Ligën e Kombeve (2-0).  Trajneri Didier Deschamps pas kësaj...

Lajmet e Fundit