35.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Albini Kurti i ka dhënë rreth 700 euro nga paga e tij për luftën kundër COVID 19

Kreu i Qeverisë në detyrë, Albin Kurti ka dhënë gjysmën e pagës si kontribut për menaxhim të situatës me koronavirus në vend.

Lajmin e ka bërë të ditur në Facebook zëdhënësi i qeverisë në detyrë, Përparim Kryeziu.

“Në kohën kur sfida është e përbashkët ashtu sikurse edhe qëllimi, solidariteti ndaj njëri-tjetrit nuk është vetëm nevojë, por edhe detyrim. Kryeministri në detyrë, Albin Kurti sot ka dhuruar 50% të pagës së tij, përkatësisht 684.83 EUR, për menaxhimin e COVID-19”, ka shkruar ai.

Kryeziu thotë se diaspora deri më tani ka grumbulluar 300 mijë euro.

“Ndërkohë, diaspora po vazhdon t’i përgjigjet thirrjes për mbështetje financiare. Deri më tani, ndihma e tyre ka kaluar vlerën monetare prej 300.000 EUR. Diasporës i garantojmë transparencë dhe llogaridhënie në shfrytëzimin e mjeteve të dhuruara, dhe u jemi falënderues gjithmonë dhe gjithnjë. Qeveria Kurti është e përkushtuar që të fuqizojë rolin e mërgatës në vend, dhe për këtë jemi zotuar në programin e Qeverisë së Republikës së Kosovës”, ka deklaruar ai./Express/

 

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe vranësira të shpërndara, temperaturat deri në 36 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik ka bërë të ditur se sot mbi Kosovë, do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHMK-së, temperaturat minimale do...

Së shpejti kërkesa për paraburgim ndaj shtetasi turk që dyshohet se theri për vdekje 26-vjeçarin në Prizren

Një 26-vjeçar nga Prizreni, ka vdekur si pasojë e plagëve të marra nga thika. Lidhur me ngjarjen tragjike si i dyshuar është ndaluar një shtetas...

Lajmet e Fundit