3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

Ali Ahmeti: BDI është unike, sqaruam hatërmbetjet

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti edhe njëherë u dëshmua si lider i pakontestueshëm i një partie politike, i cili me fuqinë dhe me urtësinë e tij politike mblodhi kryesinë qëndrore në Reçicë të Vogël, ku inkurajoi unitetin dhe tejkalimin e dallimeve mes pjesëtarëve të kryesisë për përgatitjen ndaj sfidave të reja.

Në këtë mbledhje maratonike janë diskutuar çështje të rëndësishme që kanë të bëjnë me BDI-në si dhe për situatën aktuale politike, regjistrimin e popullsisë dhe zgjedhjet lokale.

Drejtuar gazetarëve lideri i BDI-së Ali Ahmeti, ka thënë se qëllimi i mbledhjes ka qene që opinioni ta shohë drejtëpërsëdrejti që BDI është dhe do të jetë më unik, dhe më mire i organizuar, përcjell TetovaSot.

“Janë biseduar të gjitha çështjet, opinioni është i interesuar, edhe pse ka pasur disa informacione, nga më të ndryshmet, në mungesë të takimeve, në mungesë të sqarimeve, që të gjitha gjërat janë sqaruar dhe i siguroj të gjithë votuesit e BDI-së, të gjithë shqiptarët, edhe ata që s’e kanë votuar Bashkimin Demokratik për Integrim, sepse BDI është forcë mirë e organizuar, mbartë përgjegjësi për 20 vite me radhë në këtë shtet, për procese të rëndësishme. Është aktor në gjithë këto zhvillime, në gjithë këto ngjarje dhe kemi obligim moral e kombëtar që ta sigurojë votuesin tanë, që tësigurojë antarësinë e BDI-së, që vërtet jemi unik, u tejkaluan dallimet, nuk ka mbetur asgjë pa u sqaruar deri në atomin e fundit. Sepse para nesh ka tanimë detyra të rëndësishme. Vijnë zgjedhjet lokale, është regjistrimi i popullit, për të cilin duam të jemi pjesë e kontributit sepse regjistrimin e bëjnë organet kompetente të shtetit”, ka deklaruar Ahmeti.

I pyetur se çfarë u kërkua nga grupi që ka mendime ndryshe, Ahmeti tha se nuk ka pasur pika që nuk takoheshin dhe se ka mundur të ketë hatërmbetje apo mosinformim të duhur.

“Të gjitha gjërat janë parimisht të sqaruara dhe e gjithë puna është në binar të duhur për të marrë mbi shpatulla përgjegjësi të reja për të çuar punët përpara. Dhashtë Zoti që të kemi vaksinat, që të mund të funskionojmë normalisht edhe si parti politike edhe si institucione shtetërore por edhe si qytetarë“, ka thënë më tej Ahmeti.

Ahmeti gjithashtu tha se nuk është biseduar për dorëheqje por është biseduar për parime, strategji dhe program.

“Normalisht që duhet të japim llogari, dhe kurrën e kurrës nuk kam kërkuar që të mbyllet zëri, mendimi ndryshe, dhe përherë kam qenë ithtar dhe kam inkurajuar që gjërat të bëhen hapur, që mundësia t’u jepet çdokujt për të treguar dhe për të sqaruar punën që e bëjnë“ ka thënë Ahmeti.

Lideri i BDI-së ka folur edhe për protestat e së premtes për rastin “Monstra”, ku ka kërkuar që këto protesta mos të keqpërdoren.

“E mira është që mos të keqpërdoren hallexhinjtë, të mos keqpërdoren njerëzit në vështirësi, ne kemi patur lidhje dhe komunikim direkt me gjithë këta njerëz që kanë halle dhe probleme. Jemi përpiqur që t’i vëmë në kontakt me të gjitha institucionet ndërkombëtare. Për të gjitha këto gjëra ne kemi kërkuar dhe ekspertizë ndërkombëtare edhe monitorim të drejtpërsëdrejt ndërkombëtar“ është shprehur Ahmeti.

Më Shumë

Për tri javë, 532 mësimdhënës dhe 712 nxënës të infektuar me koronavirus

Në një periudhë trejavore, përkatësisht nga 15 marsi deri më 2 prill, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 532 mësimdhënës dhe 712 nxënës të...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

AAK reagon për mbylljen e zyrës në Prizren: Haskuka do të shkojë, por do të mbetet turpi që e lë pas vetes

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar pas mbylljen e zyrës së AAK-së në Prizren. Në një shkrim në rrjetin social Facebook, AAK ka theksuar...

Në Suharekë janë vaksinuar 42 persona mbi moshën 85 vjeç

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka mbajtur takimin e radhës me drejtorët e drejtorive komunale. Gjatë takimit përveç tjerash u tha se së...

Turqia njofton masat e reja kundër virusit, gjatë muajit të Ramazanit

Turqia ka njoftuar një bllokim të pjesshëm dy-javor për të ndihmuar në parandalimin e shpërthimit të fundit të coronavirusit të ri (COVID-19). Duke folur para...

Seanca urgjente e Kuvendit të Prizrenit mbyllet në mënyrë kaotike

Kërkesa për shtyrjen e ekzekutimit të vendimit për zyrat e partive politike nuk është shqyrtuar në seancën urgjente të Kuvendit të Prizrenit. Në vend...

Ramazani i dytë në izolim, besimtarët myslimanë nisin agjërimin

Për të dytin vit radhazi besimtarët myslimanë e nisin muajin e shenjtë të Ramazanit duke iu përshtatur kushteve të diktuara nga pandemia. Klerikët në të...

Trendi aktual i humbjeve llogaritet të jetë rreth 30 milionë euro, bizneset kërkojnë pako të rimëkëmbjes

Vendimi i Qeverisë për mbylljen e bizneseve për dy javë, do të ndikojë në uljen e qarkullimit dhe të konsumit, thonë nga komuniteti i...

I jepet lamtumira Princit Philip, fotot nga ceremonia mortore

Ka përfunduar funerali mbretëror i princit Philip, i cili u nda nga jeta javën e shkuar në moshën 99-vjecare. Mbretëresha i dha lamtumirën bashkëshortit dhe...

Banorët e fshatit Gjonaj, telashe me rrugë

Mbi 100 familje të fshatit Gjonaj, po përballen me telashe që po iu shkakton rruga e dëmtuar, e banorët për një gjë të tillë...

Prizren, furra “Drini i Bardhë 2” ofron bukë falas për Ramazan

Furra “Drini i Bardhe 2” në Prizren ofron bukë falas për familjet skamnore. Sipas njoftimit të furrës, kjo po bëhet me rastin e muajit të...

Erdogan paralajmëron tërheqjen nga Traktati i Montreux

104 admiralë turq në pension sfiduan publikisht presidentin, Rexhep Tajip Erdogan në një letër të hapur, dhe 10 prej tyre përfunduan në burg, të...

12 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Kërkohet hapja e sallave të dasmave nga 10 qershori, sot takohen pronarët e tyre

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës, do të bëjë kërkesë që me 10 qershor të hapen sallat e dasmave në Kosovë, si ato...

KMDLNj: Të burgosurit në Kosovë meritojnë më shumë vëmendje nga shteti

Që nga shpërthimi i pandemisë e shkaktuar nga COVID–19, njëra prej grupeve më të margjinalizuara që iu janë shkelur të drejtat e njeriut janë...

14 të vdekur nga COVID-19, në mesin e tyre 2 janë të Prizrenit

Katërmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Në...

Lajmet e Fundit