14 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Rexhepi: Dita e 14 marsit vendimtare për LDK’në, mashtrimet me vullnetin e votuesit të marrin fund

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Rexhepi, ka shkruar një postim të gjatë, ku ka folur për rezultatin e zgjedhjeve të 14 shkurtit dhe procesin për zgjedhjen e kryetarit të ri të kësaj partie, pas dorëheqjes së kryetarit të deritanishëm, Isa Mustafës.

Sipas Rexhepit, dita e 14 marsit është vendimtare për të ardhmen e LDK’së dhe se fati i saj është në duar dhe vullnetin e kuvendareve të saj.

Rexhepi thotë se kryetari i ri i kësaj partie duhet “të plotësoj kriteret bazë për të cilat populli si kontribuesi më i madh i kësaj levizje i ka vendosur me kohë, kështu mashtrimet me vullnetin e votuesit duhet të marrin fund dhe nuk duhet të përsëriten për hir të karriges dhe pushtetit vetanak.”

Ai ka bërë thirrje për kuvend dhe proces demokratik, derisa në garë për lider të partisë thotë se do nominohen kuadra elitare dhe tradicionalisht me profil reformuesi.

“Prandaj, vetëm formati reformues garanton sukses në menaxhimin e mirë dhe rikthimin e LDK-së. Por, nëse në kuvend ndodh e kundërta që me bedel dhe pa procedura demokratike të bëhet imponimi dhe zgjedhja e lidershipit atëherë kuvendi do të dështoj në misionin e tij bashkë me të ardhmen e LDK-së, të cilën unë nuk do ta dëshiroja”, ka shkruar Rexhepi./Gazeta Express

Ky është postimi i tij i plotë:

LDK – Shtëpi e madhe dhe me traditë demokratike

LDK-ja si partia më e madhe në vend dhe me historinë më të shëndoshë 30 vjeçare të aktiviteteve të saj demokratike dhe organizative, ka dëshmuar se është vetë projekti i ndërtimit të një shteti demokratik dhe euro-atlantik.

Çdo figurë historike e kombëtare e popullit tonë ka nje lidhje te ngushtë me frymën dhe qëllimin që LDK mbarte ndërvite, për liri dhe Pavarësi, duke e pasuruar këtë histori më emra shumë të mëdhenj nga jeta politike dhe ajo e rezistencës së organizuar.

Sot, LDK edhe pse e lënduar rëndë nga votuesi i saj, nëse reformohet në hap me kohën do vazhdoj të mbetet ndër faktorët më të rëndesishëm të ndërtimit të shtetit ligjor, demokracisë dhe ardhmërisë më të mirë për brezat e rinj si dhe proceseve të reja të integrimit të vendit tonë.

Ky pozicion i rëndesishëm politik por vetëm me udhëheqje reformuese në menaxhim të partisë mundëson pajtim dhe unifikim të të gjithë anëtaresisë, bashkëveprimtarëve dhe brezave të cilët duhet të japin gjithcka nga vetja e tyre vetëm e vetëm që LDK të ruhet si shtëpia e një familje demomratike dhe besnike ndaj proceseve demokratike dhe miqëve të saj historik.

Tradicionalisht LDK është përkrahur nga të gjithë pa marrë parasysh moshën, gjjninë apo përkatësinë fetare, sepse ajo udhëhiqej nga një njeri strateg dhe i qetë i cili perveç backgroundit akademik e kishte edhe konsistencën e qëndrimeve për çdo zhvillim politik.

Kështu, populli me dekada çmoi dhe e vlëresoi liderin e saj historik dhe partinë si të besës dhe shpresës!

Pra, në LDK janë ndërtuar njëherë e përgjithmonë shinat mbi të cilat jo çdo lloj drejtues treni mund të lëviz sepse duhet të plotësoj kriteret bazë për të cilat populli si kontribuesi më i madh i kësaj levizje i ka vendosur me kohë, kështu mashtrimet me vullnetin e votuesit duhet të marrin fund dhe nuk duhet të përsëriten për hir të karriges dhe pushtetit vetanak.

Dita e 14 Marsit ndoshta vendimtare për të ardhmen e LDK-së, fati i saj është në duar dhe vullnetin e kuvendareve të saj.

Mesazhi im si delegat është për kuvend dhe proces demokratik ku në garë për lider do nominohen kuadra elitare dhe tradicionalisht me profil reformuesi.

Prandaj, vetëm formati reformues garanton sukses në menaxhimin e mirë dhe rikthimin e LDK-së. Por, nëse në kuvend ndodh e kundërta që me bedel dhe pa procedura demokratike të bëhet imponimi dhe zgjedhja e lidershipit atëherë kuvendi do të dështoj në misionin e tij bashkë me të ardhmen e LDK-së, të cilën unë nuk do ta dëshiroja.

Me reformuesit – për unitet dhe sukses!

Më Shumë

Kosovë: Shtatë të vdekur nga COVID-19

Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjakovë 2 raste (81, 44 vjeç),...

Futbollisti gjerman me prejardhje nga Prizreni, Armen Dzaferi, shpreson se një ditë do të luajë për Kosovën

Armen Dzaferi luan në klubin e futbollit TSG Balingen të Gjermanisë. Ai është 16 vjeçar me prejardhje nga Prizreni. Dzaferi shpreson se një ditë do të...

Nisma e quan Haskukën diktator

NISMA Socialdemokrate në Prizren akuzon kryetarin e Komunës, Mytaher Haskukën se po bënë testin e parë diktatorial siç e quan të regjimit që është...

Gastronomët paralajmërojnë protesta nëse masat anti Covid vazhdojnë edhe pas 18 prillit

Nga e mërkura kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë. Me këtë vendim gastronomia...

Haskuka tregon se pse do t’i largojë nga zyrat partitë politike në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thirrur dje konferencë për media për të sqaruar akuzat e degës së LDK’së në Prizren, ku...

Në dasmën e djalit, nëna kupton që nusja ishte vajza e saj

Një skenar i përkryer për një film dramatik është historia e vërtetë e një familjeje në Kinë. Nëna zbulon në dasmën e djalit të...

Donald Trump: Në vitin 2024 do ta rimarrim Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump nuk heq dorë nga ambicia e tij për t’u rikthyer në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale që do të...

Drita Millaku e VV’së shpall kandidaturën për kryetare të Prizrenit

Deputetja e Vetëvendosjes, Drita Millaku, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në facebook, ka shpallur kandidaturën e saj për kryetarë të Prizrenit. Millaku ka...

Arti nga Prizreni që di 40 këngë të Elitës 5

Këngët e Elitës 5 i duan dhe i dëgjojnë të gjitha moshat. Ekipi i “E Diela Vlen” ka gjetur ndoshta fansin më të ri...

Vjedhje me vlerë 8 mijë euro në një shtëpi në Prizren

Një person ka njoftuar Policina e Kosovës se gjatë mbrëmjes personat të panjohur janë futur në shtëpinë e tij, duke i shkaktuar dëm në...

Fury konfirmon ofertat e majme për duelin me Joshuan

Tyson Fury ka konfirmuar më në fund se bisedimet për meçin e peshave të rënda me rivalin Anthony Joshua janë duke avancuar dhe ka...

Nagavci: Mësimi sot filloi pa pengesa, për javën e ardhshme do të vendoset sipas rekomandimeve

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se në këtë formë të mësimit do të vazhdohet këtë javë,...

Gara për kryetar të Prizrenit, Haskuka flet për kandidaturën e Drita Millakut

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë që nuk e sheh problematike që deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, e ka shpallur kandidaturën për...

Dy vendimet e kthyera nga MPL-ja procedohen për rishqyrtim në Kuvendin e Prizrenit

Komiteti për Politikë dhe Financa, të martën, ka proceduar për në Kuvendin e Komunës së Prizrenit rishqyrtimin e dy vendimeve që janë kthyer prapa...

Efekti i mbylljes/ Shumë kosovarë ia mësyjnë Shqipërsë, kolona të gjata në Vërmicë

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vermicë, mëngjesin e së enjtës janë krijuar kolona të gjata të veturave. Shumë qytetarë të vendit në këtë fundjavë,...

Rahoveci kërkon nga qeveria dëmshpërblim për bujqit e dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve

Komuna e Rahovecit kërkon nga Qeveria e Kosovës dëmshpërblimin e bujqve të dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smjal Latifi ka...

Lajmet e Fundit