16.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Alush Shala shpallet Ambasador nga Forumi Ballkanik i Paqes

alush shalaAsamblisti i PDK-së në Prizren, Alush Shala është shpallur Ambasador nderi nga Forumi Ballkanik i Paqes.

Forumi Politik i Paqes për Ballkanin sot ka qëndruar në selinë e Veteranëve të UÇK-së në Prizren.
Cmimi i është dorëzuar nga Presidenti i këtij Forumi, Guri Peja, i cili ka folur për angazhimin dhe nevojat imediate që tani ka Kosova.

Me këtë rast ai është fokusuar për ikjet që po ndodhin të cilat urgjentisht duhet të ndërpriten.

“ Këto ikje japin mesazhin më të keq për Ksovën”, tha ai.
Ai tha se tashmë Qeveria shqiptare kosavrëve duhet t’ua njoh dyshtetsinë “dhe tani më është radha që kosovarët të paisen me pasaporta shqipatre”.

Derisa pas kësaj ai me një mirënjohje të veqant ka nderuar Alush Shala, ku bashkë me dekoratën ai i dorzoi edhe pasaportën diplomatike, për Alush Shalën për angazhimin që ka bërë gjatë luftës në Kosovë.

Mirënjohje gjithashtu u nderuan edhe Ruzhdi Saramati, Halil Çadraku ,Isa Berisha dhe Bashkim Hoxha.

Derisa mirënjohje për të pranishmit ka ndarë edhe Shoqata e të Burgosurëve Politik Ruzhdi Saramati, i cili ka veqaur kontributin e familjes Shala.

Kurse ai tha se tashmë Kosova po kalon nëpër sfida të vështira por,shpresojmë se anagzhimi i përbashkët do të krijojë tjera rrethana këtu.Delegacioni i këtij Forumi pastaj organet e Qeverisë Komunale, por pa prezencën e mediave./TV Besa/

Më Shumë

Ish-lideri i protestave studentore në 25 vjetorin e tyre viziton ish-krerët e UÇK-së në Hagë

Ish-lideri i protestave studentore, Muhamet Mavraj, në 25 vjetorin e tyre ka udhëtuar për në Hagë të Holandës. Mavraj atje do të vizitojë ish-krerët e...

Ballkani ‘blindon’ Dajën

Ilir Daja do të vazhdojë të jetë trajner i skuadrës së Ballkanit. Kjo u zyrtarizua sot nga klubi suharekas, i cili bëri me dije...

Lajmet e Fundit