19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Ambasadori rus në OKB lëshoi mbledhjen pas akuzave të zyrtarit të lartë të BE-së për shkaktim të krizës globale të ushqimit

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka akuzuar Rusinë për përdorimin e furnizimeve ushqimore si “një armë të fshehtë kundër vendeve në zhvillim” dhe fajësoi Kremlinin për krizën globale të ushqimit që po afrohet.

Dhe kjo, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka bërë që ambasadori i Moskës në OKB të largohej nga një takim i Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Siç bëjnë të ditur mediat, Michel iu drejtua direkt ambasadorit rus Vassily Nebenzia në një takim të këshillit të hënën, duke thënë se ai pa miliona ton drithë dhe grurë të ngecur në kontejnerë dhe anije në portin ukrainas të Odesa disa javë më parë “për shkak të anijeve luftarake ruse në Detin e Zi”.

Ai ka thënë se sulmet e Moskës në infrastrukturën e transportit të Ukrainës dhe objektet e magazinimit të grurit, si dhe tanket, sulmet ajrore dhe minierat e saj po e pengonin Ukrainën nga mbjellja dhe korrja.

“Kjo po rrit çmimet e ushqimeve, duke i shtyrë njerëzit në varfëri dhe duke destabilizuar rajone të tëra”, citohet të ketë thënë Michel. “Rusia është e vetmja përgjegjëse për këtë krizë të afërt ushqimore. Rusia e vetme”.

Michel akuzoi forcat ruse për vjedhjen e grurit nga zonat në Ukrainë që ajo ka pushtuar “ndërsa ua zhvendos fajin të tjerëve”, duke e quajtur këtë “propagandë, të pastër dhe të thjeshtë”.

Nebenzia u largua, duke ia lënë vendin e Rusisë një diplomati tjetër.

Zëvendës ambasadori rus në OKB, Dmitry Polyansky, tha më vonë se komentet e Michel ishin “aq të vrazhda” sa ambasadori rus u largua nga dhoma e këshillit të sigurisë.

Ndërkohë Nebenzia më vonë ka deklaruar për Reuters: “Nuk mund të qëndroja”, duke pretenduar se ishte për shkak të “gënjeshtrave që Charles Michel erdhi këtu për të shpërndarë”.

Mes një krize globale të përkeqësimit të ushqimit, sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha se kishte “raporte të besueshme” se Rusia po “vidhte” eksportet e grurit të Ukrainës për t’i shitur për fitim.

Blinken tha se vjedhja e supozuar ishte pjesë e veprimeve më të gjera ruse gjatë luftës së saj në Ukrainë që kanë goditur aftësinë e Ukrainës për të eksportuar të korrat e saj të grurit.

Çmimet për drithërat, vajrat e gatimit, karburantet dhe plehrat janë rritur që nga fillimi i agresionit, i cili filloi më 24 shkurt.

Rusia dhe Ukraina përbëjnë gati një të tretën e furnizimeve globale të grurit, ndërsa Rusia është gjithashtu një eksportuese e plehrave dhe Ukraina është një eksportuese e misrit dhe vajit të lulediellit. /Telegrafi/

Më Shumë

Liverpool organizon iftar për tifozët e tyre – Ezani jehon në Anfield, 3000 tifozë marrin pjesë

Ky është një muaj agjërimi për myslimanët anembanë botës. Ende nuk është aq e zakonshme të shohësh një iftar kolektiv në ambient të hapur,...

Freeman: Ne, njerëzit jemi më të shqetësuar për atë që kemi se për atë që jemi

Disa thënie të Morgan Freeman: Mënyra më e lehtë për të pasur një humbje të garantuar është të heqësh dorë. Derisa ndihesh si një viktimë, atëherë...

Lajmet e Fundit