8.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Andre Onana mund të pezullohet nga FIFA nëse refuzon Kupën e Kombeve në Afrikë

Andre Onana mund të ndalohet të luajë për Manchester United nëse vendos të refuzojë një thirrje për të luajtur në Kupën e Kombeve të Afrikës (AFCON), sipas raporteve.

Portieri 27-vjeçar, i cili ka bërë 20 paraqitje për United që nga transferimi i tij prej 47.2 milionë paund nga Inter-i në verë, pritet të luajë për Kamerunin në AFCON.

Pasi doli nga pensionimi ndërkombëtar në shtator, Onana ka luajtur për vendin e tij në ndeshjet kundër Senegalit dhe Mauritius.

Por sipas një raporti nga “The Sun”, ai po “konsideron të qëndrojë në shtëpi për turneun” për t’u fokusuar në karrierën e tij te United, ku ai ka bërë një sërë gabimesh amatore kohët e fundit.

Në fakt, Onana thuhet se është “i shqetësuar” për humbjen e mundshme të vendit të tij si numri një i United nëse merr pjesë në AFCON, thotë “Manchester Evening News”, ndërsa Altay Bayindir pret kohën e tij.

Nëse Onana refuzon të bashkohet me skuadrën e Kamerunit, atëherë portieri mund të ndalohet të luajë për klubin e Premier League nga FIFA.

Sipas rregulloreve të FIFA-s, një lojtar i thirrur nga vendi i tij nuk ka të drejtë të luajë për klubin gjatë periudhës për të cilën duhet të ishte liruar.

“Një lojtar i cili është thirrur nga shoqata e tij për një nga ekipet e saj përfaqësuese, përveç rasteve kur është rënë dakord ndryshe nga shoqata përkatëse, nuk ka të drejtë të luajë për klubin në të cilin është regjistruar gjatë periudhës për të cilën ka qenë i liruar ose duhet të ishte liruar në përputhje me dispozitat e këtij aneksi, plus një periudhë shtesë prej pesë ditësh”, thuhet në rregulloren e FIFA-s.

Si rezultat i atij rregulli dhe pasigurisë që krijoi, mbrojtësi i Liverpool-it, Joel Matip, mbeti jashtë ndeshjeve kundër Manchester United dhe Plymouth kur hodhi poshtë mundësinë për të luajtur për Kamerunin në AFCON.

FIFA përfundimisht e liroi Matip-in të luante për skuadrën e Jurgen Klopp dhe ai u shfaq si zëvendësues i vonë në humbjen e tyre 3-2 ndaj Swansea më 21 janar 2017.

Nëse ai vendos të luajë në turneun e vitit të ardhshëm, atëherë Onana mund të humbasë gjashtë ndeshje të United, duke përfshirë katër ndeshje në Premier League kundër Spurs, Wolves, West Ham dhe Aston Villa.

Ai gjithashtu mund të humbasë ndeshjen e raundit të tretë të FA Cup të United që do të zhvillohet në fundjavën e 6-7 janarit nëse ai merr një thirrje të hershme për t’u paraqitur në kampin para-turneut të Kamerunit.

Dhe nëse United kualifikohet më tej nga grupi i Champions League, ata do të luanin ndeshjen e parë të një ndeshjeje të 1/16 vetëm 48 orë pas finales së AFCON.

Kupa e Kombeve të Afrikës do të fillojë më 13 janar dhe do të përfundojë më 11 shkurt.Albanian Post

Më Shumë

Nesër mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Prizrenit

Kryesuesja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, Antigona Bytyqi, ka ftuar të gjithë anëtarët e Kuvendit për mbledhjen e rregullt, e cila do të...

Shërbimet dhe kapacitetet e Repartit të Pediatrisë në Spitalin e Prizrenit

Gjatë muajit janar të këtij viti, në Repartin e Pediatrisë të Spitalit të Prizrenit, janë hospitalizuar 242 fëmijë, me gjithsej 1.293 ditë shërimi dhe mesatarja e kohës...

Lajmet e Fundit