1.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Arrestohen 11 persona për korrupsion në UP

PoliciaKS-prangatDrejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, ka arrestuar njëmbëdhjetë persona, me dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprat penale “keqpërdorim i detyrës zyrtare, marrje e ryshfetit, raste të posaçme të falsifikimit të dokumenteve dhe legalizimi i përmbajtjes së pavërtetë”, njofton PK-ja.

Bazuar në hetimet policore, personat e dyshuar, gjatë periudhës kohore 2009 – 2012, me qëllim të përfitimit material, kanë pranuar shuma të ndryshme të parave (nga 4 mijë deri në 10 mijë euro) me qëllim të regjistrimit të studentëve në UP në Fakultetin e Mjekësisë, të Edukimit etj.

Policia nuk ka bërë të ditur identitetin e plotë të të arrestuarve, duke njoftuar vetëm për moshën dhe dhënë inicialet e tyre. Sipas Policisë të arrestuar janë: E. B. (1984), R. Z. (1984), K. G. (1986), A. J. (1985), L. B. (1987), A. H. (1988), G. M. (1984), M. B. (1984), A. H. (1984), K. M. (1988) dhe M. M. (1983).

Të njëjtit po gjatë kësaj periudhe, kanë përfituar shuma nga 100 deri në 500 euro, për kryerjen e provimeve nga lëndë të ndryshme mësimore, duke hyrë në provim në vend të studentëve tjerë, si dhe duke intervenuar tek profesorët për marrjen e notave kaluese.

Të gjitha veprimet dhe hetimet policore janë kryer nën autorizimin e prokurorit përkatës dhe me autorizimin e tij ndaj të dyshuarve është caktuar masa e ndalimit për 48 orë, për të vazhduar me procedurat e mëtejme hetimore, ku mund të ketë zgjerim të hetimeve edhe ndaj personave të tjerë.

Më Shumë

Moti sot me shi i përzier me baltë

Sot në Kosovë parashihet të mbizotërojë mot me diell dhe vranësira, por lokalisht pritet të ketë reshje shiu të cilat në momente të caktuara...

Prizren, 7 aktakuza kundër  11 personave

Prokuroria Themelore në Prizren, gjatë 24 orëve të fundit, ka ngritur  7 aktakuza kundër  11 personave. Dy aktakuza kundër 6 personave për veprat penale “Sulmi”...

E përsosur je

Lajmet e Fundit