-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Arsyetimi i shkallës së parë për lirimin e ish-drejtorit të urbanizmit në Prizren nga akuza për korrupsion

Me arsyetimin se nuk është provuar se i akuzuari ka kryer veprën penale, Gjykata Themelore në Prizren, në shtator të këtij viti ka shpallur aktgjykim lirues me anë të së cilit e ka liruar nga akuza te pandehurin Nijazi Kryeziu.

Kryeziu nga Prokuroria e Prizrenit akuzohej për keqpërdorim të detyrës zyrtare, derisa ishte drejtor i Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Komunën e Prizrenit.

Drejtësia Sot, ka siguruar vendimin e themelores, në të cilin janë potencuar arsyet e lirimit të të pandehurit Kryeziu nga akuza.

Në tetë faqet e aktgjykimit janë paraqitur faktet, provat dhe dëshmitë të cilave kryetarja e trupit gjykues, gjyqtarja Raima Elezi, ua ka dhënë besimin për pafajësinë e të akuzuarit.

Pas administrimit dhe vlerësimit të të gjitha provave lidhur me elementet esenciale të veprës penale për të cilën ngarkohej i akuzuari, gjykata ka vlerësuar se me veprimet e të akuzuarit nuk janë realizuar tiparet e veprës penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Ndër të tjera, në arsyetim aktgjykimit thuhet se i akuzuari Kryeziu, nuk ka pasur qellim që për vete apo për tjetrin të përfitoj dobi të kundërligjshme pasurore, ani pse ka lidhur kontratë pa procedurë të tenderimit me televizionin lokal “TV Opinion”, por qëllimi i tije ishte sensibilizimi i qytetarëve në lidhje me legalizimin e ndërtimeve pa leje në Komunën e Prizrenit.

Po ashtu, thuhet se lejimin e mjeteve financiare për sensibilizimin dhe informimin e qytetarëve lidhur me procedurat për trajtimin e ndërtimeve pa leje në Komunën e Prizrenit e kishte miratuar edhe ish-kryetari Ramadan Muja, përmes vendimit nr.01/011-123559 të datës 14 korrik 2015.

Dhe nga ky fakt, ish – drejtori duke mos pasur mënyrë tjetër për informimin e qytetarëve, ka lidhur kontratë me operatorin ekonomik – televizionin lokal “Tv Opinion”, në vlerë prej 600 euro në muaj, ashtu që i njëjti nuk kishte pasur qëllim përvetësimin e pasurisë së kundërligjshme për tjetrin, por vetëm qëllim sensibilizimin e qytetarëve që ti legalizojnë objektet pa leje.

Tutje, në arsyetim të aktgjykimit thuhet se prokuroria nuk ka ofruar asnjë sqarim lidhur me lidhshmërinë e parave përkatësisht të shumës prej 200 eurove, e njëjta nuk ka cekur se për çfarë janë paguar ato 200 euro, kur janë paguar dhe kujt i janë paguar, prandaj edhe gjykata nuk kishte marr fare për bazë këtë fakt pasi që në këtë drejtim nuk është ofruar asnjë provë.

Ndër tjerash, theksohet se ka tek i akuzuari nuk ka ekzistuar dashja e drejtpërdrejtë e cila përshin edhe dijeninë e tij se po e shfrytëzon pozitën e tij zyrtare, po tejkalon kompetencat tij dhe faktin se me këtë ai përfiton dobi pasurore për tjetrin, dhe nga ky fakt Kryeziu është liruar nga akuza.

Në fund, aktgjykimi udhëzon se nëse prokurori shtetit Mehdi Sefa, i akuzuari Nijazi Kryeziu me mbrojtësin e tij, avokatin Kadri Mjekiçi janë të pakënaqur me aktgjykimin, kanë të drejtë në ankesë brenda 15 ditëve, në Gjykatën së Apelit në Prishtinë.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Letër nga burgu e Pjetër Arbnori për mbesën

Pjetër Arbnori lindi më datë 18 janar të vitit 1935. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat partizane vranë babain e tij. Në këtë ditë kujtojmë...

Mot i ftohtë dhe me reshje bore pasdite, këto janë temperaturat sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot do të ketë reshje të dobëta bore, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se...

Gati rregullorja e re e Kuvendit, do t’iu zbritet paga bazë deputetëve që mungojnë në seanca

Në këtë rregullore janë paraparë sanksionet financiare të deputetëve për mungesë në seanca. Pas përfundimit të draftit për rregulloren e re të punës së...

Gareth Bale rikthehet nga lëndimi, i paqartë për të ardhmen

Pas 144 ditësh mungesë, Gareth Bale është rikthyer në listën e Carlo Ancelotti-t. Bale do të jetë i pranishëm, dhe me shumë mundësi do të...

Masat e reja kufizuese antiCOVID, komunat fajësojnë nivelin qendror për mosbashkëpunim

Ministria e Shëndetësisë sot pritet të shqyrtojë mundësinë për ndryshimin e masave antiCOVID, kjo pasi ditëve të fundit në vend është rritur numri i...

Milan-i dorëzohet për yllin holandez

Objektivi kryesor i klubit të Milan-it në këtë afat kalimtar dimëror, ishte transferimi i futbollistit të Lille, Sven Botman. Mirëpo, sipas asaj që raportojnë mediat...

Ministria e Ekonomisë: Ndahen 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset

Ministria e Ekonomisë njofton se ka ndarë 75 milionë euro për subvencionimin e energjisë elektrike për qytetarët dhe bizneset. Sipas ME-së, kjo ndarje është bërë...

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Aksidentohet kamioni me 100 majmunë, zhduken disa prej tyre

Një kamion me rreth 100 majmunë është aksidentuar të premten në Pensilvani. Sipas autoriteteve, disa prej majmunëve kanë ikur. Kamioni që transportonte kafshët u përplas...

Rrokulliset një veturë tek “Qafa e Duhlës”, lëndohet një person

Një person ka marrë lëndime trupore pas një vetaksidenti që ndodhur në vendin e quajtur “Qafa e Duhlës”, në magjistralen Shtime-Suharekë. Vozitësi e ka humbur...

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Djokovic largohet nga Australia pas 11 ditësh, ndalesa tre-vjeçare mund të përfundojë më herët

Pasi u dëbua nga Australia për shkak të mosvaksinimit, Novak Djokovic-it iu ndalua hyrja atje edhe për një periudhë tre-vjeçare. Mirëpo, numri një i tenisit...

Dyshohet se e kërcënoi burrin e saj me vrasje, arrestohet 40 vjeçarja në Prizren

Një 40 vjeçare me inicialet S.H., është arrestuar sot nga Policia e Kosovës, për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale të kanosjes...

Dy nga muralet e Tiranës renditen në 100 më të mirat e botës për 2021

Imazhi i një vajze që mban një buqetë me lule në dorë në një nga pallatet e Tiranës dhe ai i një vajze në...

Lajmet e Fundit