-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Dëgjohen edhe tre dëshmitarë në gjykimin për mashtrim ndaj “Burdushit”

Me dëgjimin e tre dëshmitarëve të Prokurorisë Speciale, këtë të hënë, ka vazhduar gjykimi ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili po akuzohet për mashtrim, ushtrim të kundërligjshëm të veprimtarive mjekësore dhe shpërlarje të parave, raporton Drejtësia Sot.

“Burdushi” po gjykohet në Departamentin Special të Gjykatës Themelore në Prishtinë, nën dyshimin se ka kryer veprimtari të kundërligjshme mjekësore me anë të mashtrimit, duke përfituar pasuri në vlerë prej rreth 1 milionë euro.

Në shqyrtimin e sotëm gjyqësor para trupit gjykues të udhëhequr nga gjyqtari Lutfi Shala dhe anëtarëve Kujtim Krasniqi e Suzana Çerkini janë dëgjuar gjithsej 3 dëshmitarë, ndërsa 2 dëshmitarë nuk janë paraqitur pranë gjykatës.

Pas përfundimit të dëgjimit të dëshmitarëve seanca e sotme u ndërpre, kurse ajo e radhës u caktua më datë 13 dhjetor 2021.

Kujtojmë se në seancën e datës 1 qershor 2021, gjyqtari Shala ndaloi publikimin e deklaratave të dëshmitarëve në këtë çështje penale nga ana e monitoruesve dhe mediave.

Gjyqtari tha se ky veprim është në pajtim me rregullat e kodit të procedurës penale, kurse paraprakisht theksoi se ndalohet edhe publikimi i identitetit të dëshmitarëve për shkak të ndjeshmërisë së rastit.

Ndryshe, sipas aktakuzës së ngritur nga prokurorja Merita Bina – Rugova, i akuzuari Hysri Peqani, prej kohës së pavërtetuar, së paku nga data e regjistrimit të biznesit privat me aktivitetin primar “aktivitet e tjera të shëndetit të njeriut”, më 15 qershor 2005 deri më 26 korrik 2019, me qëllim të përfitimit të pasurisë në mënyrë të kundërligjshme, disa të dëmtuarëve iu ka kryer trajtime të improvizuara pa kualifikime profesionale mjekësore dhe pa licencë përkatëse.

Aktakuza pretendon se ai i kishte kryer këto trajtime të improvizuara me anë të paraqitjes së rreme të fakteve se kinse posedon aftësi mbinatyrore dhe ashtu i mjekon edhe sëmundjet më të rënda fizike dhe psikike, e poashtu ndihmon në zgjidhjen e problemeve të ndryshme familjare.

Në këtë mënyrë, i pandehuri Peqani ka vënë në lajthim këta persona duke i nxitur që për këtë t`i paguajnë shuma të ndryshme të parave nga 20€ deri në 3000€, ashtu që kjo vepër penale e vazhduar ka rezultuar me dobi pasurore të kundërligjshme prej rreth një milion euro (1.000.000). Me këto veprime ai po akuzohet se ka kryer veprën penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike” nga neni 262 paragrafi 1 të KPRK-së, lidhur me veprën penale “Mashtrimi në vazhdimësi” nga neni 335 paragrafi 5 të Kodit Penal.

Po ashtu, ai akuzohet edhe për veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” nga neni 374 paragrafi 1 të KPRK, pasi që në shtëpinë e tij pa autorizim përkatës ka mbajtur në pronësi dhe posedim armë, pistoletë me dy karikatorë dhe 166 fishekë, si dhe një pushkë gjuetie me 55 fishekë.

Gjithashtu, mbi të rëndon vepra penale e shpërlarjes së parave pasi që sipas aktakuzës, ai duke e ditur se pasuria e tij buron nga aktivitetet kriminale, me qëllim të fshehjes së këtyre aktiviteteve dhe burimit të vërtetë të pasurisë, duke filluar nga viti 2006 paratë e tilla i ka futur në sistem bankarë përmes deponimit të të hollave të gatshme, kryesisht me arsyetimin se ashtu i paguan këstet e kredive. Pas kësaj pretendohet se ai ka kryer shtresimin – fshehjen e origjinës së tyre përmes transfereve bankare, ashtu që në fund i ka integruar duke i konvertuar në asete të luajtshme dhe të paluajtshme.

Më Shumë

Rukiqi: Ora policore fillon shumë herët, shkakton dëm ekonomik që tani nuk na duhet fare

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, duke folur për masat e reja anti-COVID ka thënë se ora policore po kufizon edhe punën...

Covid-19, formohen ekipet mobile të QKMF-së në shkollat e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me drejtoreshën e Arsimit Luljeta Gutaj-Veselaj, drejtoreshën e Shëndetësisë Burbuqe Berisha dhe me bashkëpunëtorë, vizituam...

Masat e reja antiCOVID, dhjetëra qytetarë të Shqipërisë kthehen mbrapsht në Morinë

Një numër i madh udhëtarësh janë kthyer sot paradite në Morinë duke mos u lejuar të futen në Kosovë për shkak të rregullave të...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Prizren, në zyrën e një kompanie persona të panjohur vjedhin një armë

Një person nga Prizreni ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur kanë depërtuar brenda zyrës në kompaninë e tij ku edhe...

Përfundon gjykimi ndaj shefit të Zyrës së Prokurimit në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të martën janë dorëzuar me shkrim fjalët përfundimtare të palëve në gjykimin ndaj Isa Osmankaj i cili po akuzohet...

771 raste të reja me Covid në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orë e fundit 771 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me Covid. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është shënuar...

Një muaj paraburgim për personin që ushtroi dhunë ndaj gruas në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të pandehurit K.P., i cili dyshohet se ka kryer...

“Nuk i kam takuar ende” Adriana Matoshi rrëfen si reaguan prindërit e të dashurit 20 vite më të ri

Goca dhe Gra – Adriana Matoshi ka dhënë një ditë më parë një intervistë, ku ka folur për sëmundjen e rëndë që iu rikthye...

AKP emëron bordin e ri menaxhues të Brezovicës

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit ka njoftuar se ka emëruar Bordin e ri të Përkohshëm Menaxhues të përbërë prej gjashtë anëtarëve...

Gati rregullorja e re e Kuvendit, do t’iu zbritet paga bazë deputetëve që mungojnë në seanca

Në këtë rregullore janë paraparë sanksionet financiare të deputetëve për mungesë në seanca. Pas përfundimit të draftit për rregulloren e re të punës së...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Djali i shkon në zyre babait për t’ia uruar mandatin e tretë qeverisës në Rahovec

Etnik Latifi, djali i kryetarit të Komunës së Rahovecit, Smajl Latifit, ka shkuar në zyre për t’ia uruar babait mandatin e tretë qeverisës në...

Messi do të mbetet te PSG-ja

Lionel Messi do të qëndrojë te Paris Saint-Germaini. Mediat spanjolle kanë raportuar se ylli argjentinas mund të largohet nga Parisi pasi nuk është i...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Arrestohet një grup në Rahovec, dyshohet se kreu 20 vjedhje, ndër to edhe në xhami

Policia ka arrestuar pesë të dyshuar, prej tyre tre të moshës madhore dhe dy të mitur, të moshave 16 përkatësisht 14-vjeçare, nën dyshimin se...

Lajmet e Fundit