16.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Atelieja e pikturave, armëve dhe uniformave ushtarake

Idriz Berisha-piktorGjithçka do të fillonte nga një shëtitje buzë lumit Klina. Duke ecur në një ditë shkurti të vitit 1998, piktori Idriz Berisha (61) nga Ujmiri i Klinës, do të haste në një kapelë që në shikim të parë nuk dukej e tillë. Lumi e kishte nxjerrë në breg.

“Ishte krejt me baltë”, tregon Berisha për Kohën Ditore. E kishte marrë në shtëpinë e tij. Kureshtja do ta bënte atë që ta pastronte kapelën që ishte jo e zakontë, sepse ngjante në helmetë ushtarake, por nuk ishte e tillë. Berisha thotë se i kishte shkuar mendja që t’i përdorte shkathtësitë artistike në këtë rast.

“Thash me vete pse nuk e shndërroj në helmetë ushtarake edhe ashtu ushtarët e UÇK-së, kishin nevojë për të tilla”, rrëfen ai. Brenda ditës helmetës ia “veshi” uniformën e kamufluar. Pa pasur asnjë skicë, në ballë të saj do të “qëndiste” me brushë emblemën e UÇK-së.

“Edhe me pas modele plus shabllone është problem të punohet një helmetë e tillë po vullneti po të futke në çdo punë”, tregon piktori i diplomuar në Akademinë e Arteve në Prishtinë, në vitet ’70.

Më Shumë

Studimi tregon çka duan gratë e çka burrat tek seksi

Shpesh thuhet se meshkujt janë nga Marsi, femrat nga Venusi. Dhe kur bëhet fjalë për veprimin midis çarçafëve, hulumtimi i ri ka zbuluar se...

Haxhiu për rastin Dehari: Po hetohet nëse kamerat e sigurisë janë marrë me urdhër të Dhurata Hoxhës

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka marrë një pyetje nga deputeti i PDK-së, Hisen Berisha, në lidhje me epilogun e çështjes Dehari. Haxhiu ka thënë...

Lajmet e Fundit