14.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shkurt, 2024

Veteranët nuk lëshojnë pe

KuvendiKosoves5-27Përfaqësuesit e partive politike në vend, nëpërmjet retorikës, vazhdojnë ta fshehin mungesën e demokracisë së brendshme. Ata me plot lëvdata thonë se ka demokraci të mjaftueshme në subjektet e tyre politike, ndërkaq themeluesit apo liderët e vjetër të partive i konsiderojnë të rëndësishëm.

Mirëpo, njësoj nuk mendojnë edhe monitoruesit e funksionimit të subjekteve politike dhe njohësit e politikës, shkruan Kosova Sot.

Adem Grabovci nga PDK, vlerëson se PDK-ja, si partia më e madhe në vend, është shembull i demokracisë së mire.

“PDK është një nga partitë që ka një demokraci të brendshme të zhvilluar, por ende nuk e ka demokracinë e mjaftueshme dhe është e angazhuar që ta zhvillojë edhe më shumë demokracinë e brendshme në jetën partiake”, ka theksuar Grabovci.

Shpend Kurasani, analist politik, mendon se partitë politike duhet të jenë më demokratike sesa që janë aktualisht, për arsye se nuk po mund të lirohen nga ata që janë më të vjetër në parti, të cilët partitë politike i konsiderojnë si pronë private.

Më Shumë

Totaj ka marrë pjesë në një ceremoni ku janë nënshkruar kontratat për 12 praktikantë në fushat e Dizajnit Grafik dhe Programimit

Kryetari Shaqir Totaj ka marrë pjesë sot në ceremoninën e nënshkrimit të kontratave për 12 praktikantë, të cilët do të punojnë në fushat e...

Bashkimi, i pamposhtur në Liga Unike Femrat

Bashkimi ka shënuar fitoren e pestë në pesë ndeshje të Liga Unike Femrat. Skuadra prizrenase që së fundi fitoi Kupën e Kosovës shënoi fitore ndaj...

Lajmet e Fundit