11.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Avioni, ekspertë rusë në hetimet ndërkombëtare

avioni i rrezuarEkspertët rusë synojnë të vizitojnë vendin e rrëzimit të avionit malajzian në Lindje të Ukrainë, gjatë së enjtes, për të ekzaminuar mbetjet, së bashku me hetuesit ndërkombëtarë, raporton agjencia ruse e lajmeve Interfax, duke cituar Autoritetin rus të Aviacionit Civil.

“Ekspertët rusë kanë ndërmend të takohen me kreun e komisionit hetimor si dhe të dorëzojnë të gjitha materialet, që lideri i komisionit kishte kërkuar më parë”, citohet një deklaratë e Agjencisë Federale të Transportit Ajror, nga Interfax.

“Sot (e enjte), përfaqësuesit rusë do të përpiqen të hyjnë në zonën e rrëzimit të ‘Boeing 777’ dhe, së bashku me specialistët e komisionit hetimor ndërkombëtar, të ekzaminojnë gjendjen e mbetjeve të avionit në vendngjarje”, thuhet më tej.

Ekspertët rusë të aviacionit kanë mbërritur në kryeqytetin ukrainas, Kiev, përpara se të vizitojnë vendin e rrëzimit të fluturimit MH17, në territorin e zotëruar prej rebelëve.

Qeveria e Ukrainës ka deklaruar një pushim 1-ditor të operacioneve ushtarake të saj kundër rebelëve pro-rusë, për t’u lejuar hetuesve të mbërrijnë në vendngjarje.

Avioni i “Malaysia Airlines” dyshohet të jetë qëlluar nga rebelët me një sistem raketa-hedhës të furnizuar nga Rusia, duke shkaktuar 298 viktima.

Më Shumë

Real Madrid-i synon ta rikthejë Diaz-in, por futbollisti e dëshiron Milan-in

Brahim Diaz me kënaqësi do ta zgjaste qëndrimin e tij në Milano nëse do të ishte e mundur, por klubi i tij mëmë, Real...

Kërcënohet me vdekje prokurori në SHBA që po e heton Donald Trumpin

Byroja Federale e Hetimit dhe Departamenti i Policisë së Nju Jorkut po hetojnë në lidhje me një kërcënim me vdekje dërguar Prokurorit të Distriktit...

Lajmet e Fundit