13.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Tetor, 2021

Babai sirian dhe djali pa gjymtyrë, kjo fotografi fituese që rrëfen dramën e luftës 10-vjeçare

Fotografi turk Mehmet Aslan fitoi çmimin “Fotoja e Vitit” në ceremoninë vjetore Siena International Photo Awards 2021 të shtunën me një foto të një refugjati sirian dhe djalit të tij. Fotoja tregon babain, i cili ka humbur njërën këmbë, duke mbajtur lart djalin e tij Mustafa, i cili ka lindur pa gjymtyrë.

Babai me njërën këmbë të humbur nga bombardimet, duke mbajtur lart djalin e tij Mustafa, i cili ka lindur pa gjymtyrë

Mijëra fotografë nga 163 vende u dorëzuan për çmimet, por ishte imazhi i Aslan, i titulluar “Vështirësia e jetës”, që u kurorëzua fitues. Fotoja është realizuar në provincën Hatay, në kufirin turko-sirian, e cila përshkruan një moment lumturie mes babait dhe djalit të tij.

Në një intervistë për “Abc-ja e mëngjesit”, fotografi tha se shkrepja e fotos ishte krejt rastësore, pasi ndodhej aty për të ndihmuar me disa ushqime. Aslan tregoi për gazetarët se me familjen ishin njohur në këtë provincë në kufi, ku dhe ishte miqësuar me ta. “Desha të tregoj dhe luftën se si ka ndikuar tek familjet, ishte pikëpamja e parë që doja t’i tregoja botës se sa e keqe është lufta që ndodh në disa shtete.

Fotografinë e kam realizuar në Hatay, një pjesë e kufirit, aty jam njohur me familjen. Kemi qenë duke dhënë një ndihmesë të vogël, ka qenë janari i 2021 dhe atëherë e kam bërë këtë foton.”, tha ai. Më tej, fotografi shtoi se ajo që deshi të ndërgjegjësonte njerëzit mbi atë që po ndodh në një vend si Siria. “Tregon më shumë dramë, jetën e tyre të vërtetë dhe nuk është një foto sa për ta hedhur në internet.

Kjo është gjendja më e vështirë, nuk ka pasur nevojë që të punohet me foton, njerëzit e kanë shikuar këtë foto se kjo është gjendja aktuale dhe gjendja që ndodh pas çdo lufte te njerëzit.”, shtoi fotografi.

Më Shumë

Poeti kombëtar

Fjala e mbajtur në Shkodër me rastin e promovimit të veprave të Gjergj Fishtës, në shënim të 150-vjetorit të lindjes së tij. Nga: Sabri Hamiti Të...

Jetoj brenda syve të tu

Poezi nga Xhevahir Spahiu Jetoj brenda syve të tu, në sytë e mi ti ke shtëpinë. S’jemi vetvete secili është tjetri. Vera ime ka dy skaje: njëri në pranverë, tjetri...

Johnson, thirrje qytetarëve të vaksinohen me dozën e tretë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u bëri thirrje britanikëve të bëjnë dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19. Në një video të postuar në Twitter, kryeministri...

Sot numërohen votat e fundit, KQZ afër shpalljes së rezultateve përfundimtare

Të hënën në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, ka filluar procesi i rinumërimit të votave në 43 vendvotime. Pas përfundimit të këtij rinumërimi, Komisioni...

Moti i keq shënon viktimën e parë në Itali, 67-vjeçari humb jetën mes rrymës së ujit, zhduket bashkëshortja e tij

Ekipet e shpëtimit rifilluan kërkimet e tyre të hënën për një çift që rezulton i zhdukur prej motit ekstrem që goditi Italinë jugore gjatë...

E tmerrshme: Nëna vret dy vajzat e saj të mitura

Qyteti i Veronas është shokuar nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë ka vrarë dy vajzat e saj të mitura, 11 dhe 3...

Rrahu gruan dhe vajzën e tij, arrestohet burri nga Dragashi

Është arrestuar një burrë nga Dragashi, pasi i njëjti i ka rrahur gruan dhe vajzën e tij.Policia përmes raportit 24 orësh ka bërë të...

“Paga s’mjafton për një muaj”, rritja e çmimeve e papërballueshme për qytetarët

Paga mujore që merr, Nexhmendin Ibrahimi, një qytetar nga Prishtina, nuk i mjafton për të siguruar furnizimin me ushqim. Nga paga e tij, çdo muaj,...

Ronaldo del në mbrojtje të Solskjaer, bashkon lojtarët e United

Manchester United nuk po kalon një periudhë aspak të mirë. Djajtë e Kuq vijnë pas një humbje 0-5 përballë rivalëve të përbetuar të Liverpool-it dhe...

Nis ekzekutimi i pagesave për familjet që humbën familjarët nga COVID-19

Sot ka nisur ekzekutimi i pagesave të para për familjet që kanë humbur familjarin nga COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Financave...

384 tiketa të shqiptuara për mosrespektim të masave kundër COVID-it gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shqiptuar 384 tiketa për mospërfillje të masave kundër COVID-19. Edhe një ditë më parë, numri i gjobave...

Ambasada gjermane tregon se ka ndryshime në procedurën e aplikimit për viza

Ambasada Gjermane në Prishtinë ka njoftuar për një ndryshim në procedurën e aplikimeve sipas rregullores së Ballkanit Perëndimor nga Ministria e Jashtme Federale. Ambasada njofton...

Vdiq regjisorja Burbuqe Berisha

Ka vdekur në moshën 51-vjeçare regjisorja Burbuqe Berisha. Siç mësohet, ish-drejtoresha e Teatrit Kombëtar, ka vdekur në Ministrinë e Kulturës. Berisha njihet si regjisore e disa...

SBASHK: Ngritja e çmimeve po shton pakënaqësitë, Qeveria të veprojë

Anëtarësia e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka reaguar ndaj ngritjes së çmimeve duke kërkuar nga qeveria që të...

Totaj paralajmëron koalicione për balotazh në Prizren

Gara për kryetar të Prizrenit, konsiderohet si ndër garat më të rëndësishme në zgjedhjet komunale në Kosovës. Edhe pse më 17 tetor, Mytaher Haskuka...

Qeveria për muajin nëntor ndan nga 100 euro për përfituesit e skemës pensionale

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është miratuar pika e propozim vendimit për aprovimin e pagesës shtesë për përfituesit e skemës pensionale...

Lajmet e Fundit