23.7 C
Prizren
E enjte, 16 Shtator, 2021

Ballkanasit konsumojnë më shumë bukë se europianët, listën e kryesojnë shqiptarët

Shqipëria është shteti ku konsumohet më shumë bukë në krahasim me vendet e Bashkimit Evropian dhe rajonit. Kosto për familjet pritet të rriten edhe më shumë në muajt e fundit të këtij viti, për shkak të shtrenjtimit të drithërave dhe miellit në tregjet ndërkombëtare.

Qytetarët e Shqipërisë janë ata që shpenzojnë më shumë për bukë në krahasim me qytetarët e vendeve evropiane.

Sipas raportit të Institutit Europian të Statistikave shpenzimet nominale për bukë dhe drithëra, si përqindje e Prodhimit të Brendshëm Bruto në vitin 2020 për vendin tonë ishin 4.8%, më të lartat në Europë.

Në periudhën 2016-2019 shpenzimet nominale për bukë dhe drithëra ishte ulur në 4.7% por gjatë vitit të shkuar është regjistruar një rritje.

Tashmë me shtrenjtimin e drithërave dhe të miellit kosto për familjet në Shqipëri do të rriten edhe më shumë, çka do të reflektohet dhe në statistikat e vitit 2021.

Kujtojmë se vetëm në këtë javë çmimi i bukës në kryeqyet u rrit me rreth 10 lekë, e po ashtu dhe i miellit.

Pas Shqipërisë, shteti që shpenzon më shumë për bukë është Rumania me 4% të PBB-së, Mali i Zi, me 3.9% të GDP-së, i ndjekur nga Bosnje-Hercegovina me 3.1% dhe Maqedonia e Veriut me 3%.

Greqia shpenzon 2.7% të GDP-së për bukë dhe drithëra, ndërsa Serbia është shteti që shpenzon më pak në rajon.

Mesatarja e vendeve të Ballkanit është 3% e GDP-së, shumë më e lartë se mesatarja prej 1.3% e 27 vendeve të Bashkimit Europian.

Sipas Eurostat në vitin 2020, çmimi i bukës dhe drithërave në Zvicër ishte rreth dy herë e gjysmë më i lartë se Turqia që është më e lira./oranews/

Më Shumë

23 vjet nga vrasja e Azem Hajdarit, e bija: Ai do ta kishte ndryshuar rrjedhën e historisë

Ish-deputetja Rudina Hajdari i ka dedikuar babait të saj një shkrim pikërisht ditën e sotme kur mbushen fiks 23 vite nga vrasja e Azem...

Para të falsifikuara në Prizren, konfiskohen 100 euro

Një femër nga Prizreni ka informuar policinë se janë deponuar 100 euro para të cilat dyshohet se janë të falsifikuar, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, parat...

Zafir Berisha hap fushatën zgjedhore para Memorialit të Dëshmorëve

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit, Zafir Berisha, dhe kandidatët për Kuvendin e Prizrenit, në përputhje me manualin për mbrojtje nga COVID-19, hapën...

Policia shqipton 1,977 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët janë shqiptuar 1,977 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19. Në raportin e Policisë po...

30 të vdekur për 24 orë në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë vdekur 30 persona dhe janë regjistruar raste të reja me koronavirus, raporton...

Historike, një 18-vjeçare triumfon në US Open

Tenistja 18-vjeçarja britanike Emma Raducanu është shpallur fituese e grand slam të US Open për femra në tenis. Në finalen nju-jorkeze, ajo mundi 2-0...

Komuna e Malishevës ekzekuton pagesën për 216 studentë përfitues të bursave studentore

Komuna e Malishevës ka realizuar për vitin 2021 synimin e saj për përkrahje të studentëve përmes ndarjes së bursave studentore për 216 studentë bursistë. “Ekzekutimin...

Dy persona në Prizren rrahin një tjetër

Dy persona në Prizren, të mërkurën rreth orës 16:10, kanë rrahur një tjetër pas një mosmarrëveshjeje të mëhershme, raporton PrizrenPress Siç bëhet e ditur nga...

Moti gjatë kësaj jave me më shumë diell

Moti gjatë kësaj jave pritet të jetë me më shumë diell e me pak vranësira. Instituti Hidrometerologjik i Kosovës njofton kjo javë  fillon me kushte...

Kritikohet Kylian Mbappe

Edhe pse dhuroi një paraqitje të mrekullueshme në sfidën e fituar 4-0 ndaj Clermont, Kylian Mbappé nuk u ka shpëtuar kritikave në Francë. Lojtari...

Haskuka kërkon besimin e dytë në Piranë

Kryetari i Komunës së Prizrenit prof.dr. Mytaher Haskuka, njëkohësisht kandidat për kryetar nga Lëvizja VETËVENDOSJE! , së bashku me deputetët Artan Abrashi dhe Arbër...

Këto janë rastet që përjashtohen nga kufizimi i orës policore

Nga data 13 deri më 26 shtator do të vazhdojë kufizimi i lëvizjes për qytetarët duke filluar sikur deri më tash nga ora 22:00...

Përfundon gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Pas dhjetë seancave gjyqësore të mbajtura, ka përfunduar shqyrtimi gjyqësor ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor Nijazi Kryeziu, i cili në Gjykatën Prizrenit...

Haskuka: Qëllimi im është që ta fitoj Prizrenin pa balotazh

 Kreu aktual i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se synimi kryesor i tij është që ta fitojë Prizrenin pa balotazh. Ai në “Debat Plus” shtoi...

Vdekja misterioze e 28 vjeçarit kosovar në hotel “Rogner”, flet babai i tij: Në ambulancë ishte gjallë, menduam mos e ka mbytur dikush

Pak ditë më parë një 28-vjeçar Ajdin Mustafi, humbi tragjikisht jetën pasi ra nga kati i pestë te hotel “Rogner”. Shkak u bënë kangjellat e...

Haskuka takon aktivistët në Mushnikovë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka takuar aktivistët e Mushnikovës. Ai, ka qenë i shoqëruar nga deputeti Arbër Rexhaj dhe...

Lajmet e Fundit