-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Ballkani – Drita, sot do të luhet sfida kryesore e pjesës së parë të sezonit

Nuk ka pushim për Superligën e Kosovës as në mesjavë, pasi sot dhe nesër do të zhvillohet java e 12-të.

E gjithë vëmendja do të jetë në Suharekë, tek derbi më i madh i viteve të fundit.

Ballkani do ta presë Dritës sot, në përballjen e dy skuadrave të dy vendeve të para.

Tabelës i prin kampioni i Kosovës, Ballkani me 26 pikë, katër më shumë se Drita, që është e dyta, shkruan “Gazeta Express”.

Të kaltrit nga Gjilani gabuan në xhiron e kaluar, pasi barazuan me Lirinë, derisa therandasit fituan ndaj Feronikelit, për t’u arritur kjo diferencë prej katër pikësh.

Tetë fitore e dy barazime është bilanci i Ballkanit deri më tani, derisa Drita i ka gjashtë fitore e katër barazime.

Sulmin më efikas deri më tani e kanë portokallinjtë, kurse të kaltrit fazën e mbrojtjes.

Të dy ekipet e kanë nga një ndeshje më pak të luajtur, për dallim nga të tjerët dhe ajo është mes njëra-tjetrës, pra kjo është përballja e parë këtë edicion mes tyre.

Përveç këtij takimi, në program janë edhe katër të tjerë.

Ekipi i tretë i Superligës, Llapi e pret Fushë Kosovën dhe është favorit për t’u rikthyer tek tre pikët.

Llapjanët i kanë 20 pikë, derisa Fushë Kosova e mbyll renditjen me gjashtë pikë.

Sfida e parë ishte mbyllur në favor të Llapit, 2:1.

Këtë xhiro takohen edhe ekipi i pestë dhe i katërt në tabelë, Malisheva dhe Prishtina.

Kryeqytetasit janë të katërtit me 16 pikë, tri më shumë se malishevasit.

Me rezultat 3:1 kishin fituar bardh e kaltrit në duelin e parë.

Liria – Dukagjini është sfida tjetër e javës së 12-të.

Në pesë takimet e fundit, prizrenasit kanë marrë vetëm një pikë, derisa klinasit një fitore e katër barazime.

Dueli direkt mes tyre përfundoi pa gola, shkruan “Gazeta Express”.

Sa i përket renditjes, Liria është e parafundit, e Dukagjini i gjashti.

Ndeshja e fundit është mes Gjilanit e Feronikelit 74.

Të dy ekipet kërkojnë fitoren, pasi pësuan javën e kaluar.

Sikurse Gjilani, ashtu edhe Nikli kanë nga 11 pikë në pozitat shtatë e tetë. /Gazeta Express

Më Shumë

Kush është ish i burgosuri “i rrezikshëm” që u kap sot për grabitjen e argjendarisë në Suharekë

Një i vdekur, një i plagosur e dy të arrestuar është bilanci i operacionit të sotëm policor për rastin e grabitjes së armatosur në...

Mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Turqi

Sot në Prishtinë mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Turqi, i organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) dhe Qendra e Kërkimeve Strategjike Ballkanike (BASAM) Në këtë forim...

Lajmet e Fundit