25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Ballkani e çon futbollin e Kosovës në një tjetër nivel, i prek grupet e Ligës së Konferencës

Ballkani ka shkruar historinë e futbollit kosovar sonte. Klubi kampion i Kosovës është kualifikuar në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës.

Suharekasit arritën ta mposhtnin në dy ndeshjet ekipin shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Shkupin, shkruan Gazeta Express.

Fillimisht Ballkani triumfoi 1:2 në Shkup, kurse sonte ata fituan minimalisht 1:0 për t’u kualifikuar dhe për të shkruar historinë në futbollin kosovar.

Ishte minuta e dytë e ndeshjes kur Abdullai u ndëshkua me karton të kuq direkt, duke e lënë Shkupin me një lojtar më pak.

Më pas, Ballkani e pati ndeshjen totalisht nën administrimin e tij dhe arriti golin në minutën e 70-të, kur Meriton Korenica realizoi.

Korenica ishte golashënuesi i golit të fitores edhe në ndeshjen e parë në Shkup, duke u treguar prej më meritorëve për suksesin historik të Ballkanit.

Kështu, nesër Ballkani do të mësojë kundërshtarët e tij në grup dhe do të tentojë të vazhdojë të shkruajë historinë. /Gazeta Express/

Më Shumë

Kurti: I kuptojmë shqetësimet e ndërkombëtarëve, por kemi edhe obligime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas situatës së tensionuar në veri të vendit. Kurti, në një postim në Facebook, ka thënë se i...

10 mijë punëkërkues regjistrohen në platformën ‘Superpuna’

Në platformën qeveritare të punësimit “Superpuna”, deri më tani janë regjistruar 10 mijë punëkërkues. Lajmin e ka bërë me dije ministri i Financave, Hekuran Murati,...

Lajmet e Fundit