13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Ban Ki Moon shpreh shqetësimin për të pagjeturit

ban kimunDerisa anëtarët e familjeve të personave të pagjetur tash katërmbëdhjetë vjet pas luftës vazhdojnë të shfaqin shqetësimet e tyre, UNMIK-u, thotë Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban ki Moon, ka vazhduar përpjekjet për të mbështetur dhe inkurajuar progresin për gjetjen dhe zbardhjen e fatit të tyre.

Në raportin e tij të fundit për zhvillimet në Kosovë ai thotë se lidhur me këtë çështje si një plagë e rëndë e trashëgimisë së luftës, EULEX-i ka kryer këtë vit 30 operacione në terren në Pejë, Mitrovicë, Suharekë, Prizren, Gjakovë, Klinë dhe Skenderaj.

“Janë gjetur eshtrat e 18 personave. Ka ende edhe 1,726 persona që evidencohen si të zhdukur nga konflikti i Kosovës”, thuhet në raportin e Sekretarit të Përgjithshëm. Më tej ai nënvizon se ‘mbështetja e bashkësisë ndërkombëtare dhe angazhimi i saj në Kosovë mbetet thelbësor, shkruan RTK

Raporti i Sekretarit Ban përmend edhe takimin e Grupit punues për personat e pagjetur ku Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq u kishte bërë thirrje të gjitha autoriteteve për të dhënë informacionet më të reja.

“Në trashëgimitë e pazgjidhura të konfliktit duhet të mbeten prioritete kyçe edhe rastet e pazgjidhura të personave të zhdukur si dhe sjellja para drejtësisë e të gjithë atyre që janë përgjegjës për krime të luftës,” thekson Ban në raport. Shefi i Kombeve të Bashkuara u bënë thirrje të gjitha palëve që ‘të dyfishojnë përpjekjet e tyre për të përshpejtuar përparimin në këto fusha.

“Enver Hoxha, ishte fare i pashpirt”- Ish-oficeri britanik në Shqipëri rrëfen përplasjet me ish-diktatorin në frontin e luftës: Mehmet Shehu, armiku im për vdekje

Memorie.al / Gjatë Luftës së Dytë Botërore, punoi me Enver Hoxhën dhe Abaz Kupin, për organizimin e forcave antifashiste. Me rënien e “Perdes së Hekurt”, stërviti...

Fshati Zym i Hasit në syrin e studiuesve të trashëgimisë kulturore

Është mbajtur takimi i parë i grupit të mandatuar punues për Studimin e Fizibilitetit dhe Planin e Menaxhimit të fshatit Zym të Hasit në...

Lajmet e Fundit